Święto Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy w Hajnówce

Dzisiaj zbawienia naszego początek i odwiecznej objawienie tajemnicy, Syn Boży staje się Synem Dziewicy i Gabriel łaskę zwiastuje. Przeto i my wraz z nim Bogurodzicy zaśpiewajmy: Raduj się, Łaski pełna, Pan z Tobą! Tymi słowami świątecznego troparionu Cerkiew prawosławna oznajmia swoim wiernym rozpoczęcie ekonomii zbawienia rodzaju ludzkiego. Święto Zwiastowania jest jednym z dwunastu wielkich świąt Cerkwi prawosławnej. W roku obecnym przypadło na szósty tydzień Wielkiego Postu. Święto Zwiastowania Bogurodzicy obchodzone było już w czasach apostolskich pod nazwami: „Początek Odkupienia” bądź „Zwiastowanie o Chrystusie”. Ostatecznie w IV wieku uformowała się obecna nazwa święta. W tym roku świątecznym nabożeństwom Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w hajnowskim soborze św. Trójcy przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup   Hajnowski w asyście miejscowego duchowieństwa. Świąteczne kazanie wygłosił ks. Nikita Kazakiewicz, który przybliżył istotę święta, zwracając szczególną uwagę na pokorę i wiarę z jakimi Matka Boża przyjęła powierzone Jej zadanie. Kaznodzieja kończąc swoje kazanie powiedział: ,,Przeżywając cudowne wydarzenie, za pośrednictwem którego dokonało się zbawienie rodzaju ludzkiego, powinniśmy wznieść dziękczynienie do samej Bogurodzicy. Niech to wszystko co zostało dokonane przez Boga za pośrednictwem Przenajświętszej Bogurodzicy w dziele naszego zbawienia nie pozostanie nie zauważonym w naszym życiu. Okażmy wdzięczność za ofiarowany nam dar. Owocem tej wdzięczności niech będzie nasze życie wypełnione miłością do Boga i do bliźnich”. Po św. Liturgii na środku świątyni miało miejsce wychwalanie święta.

Autor i zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz