Biskup hajnowski Paweł przewodniczył św. Liturgii Wielkiego Czwartku w stołecznej katedrze

W Święty i Wielki Czwartek Cerkiew prawosławna wspomina Mistyczną Wieczerzę, umycie przez Chrystusa nóg apostołom, arcykapłanką modlitwę w Ogrodzie Oliwnym oraz zdradę Judasza. Świadczy o tym obszerny fragment ewangelicznej perykopy czytany podczas św. Liturgii autorstwa św. Bazylego Wielkiego. Wielki Czwartek to przede wszystkim ustanowienie przez Zbawiciel świętej Eucharystii w czasie Mistycznej Wieczerzy. Ustanowienie Eucharystii zostało poprzedzone obmyciem przez Chrystusa nóg apostołów. Święta Eucharystia jest centrum życia Cerkwi, w której wszystko rozpoczyna się, w Niej otrzymuje sens i spełnienie. Bez Eucharystii nie może istnieć Cerkiew. Świadomość eklezjologiczna Cerkwi prawosławnej jest Chrystocentryczna – Eucharystyczna. Przynależność do mistycznego Ciała Chrystusa jakim jest Cerkwi wyrażana jest poprzez aktywny udział w życiu eucharystycznym. Osią życia prawosławnych jest św. Eucharystia, która sprawowana jest wyłącznie w Cerkwi. Ze św. Eucharystią nierozerwalnie wiąże się służba kapłańska, umocowana i wspierana łaską Św. Ducha. W warszawskiej katedrze św. Marii Magdaleny św. Liturgii Wielkiego Czwartku przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł, któremu asystowało duchowieństwo katedry i goście świątyni. Popołudniu w katedrze metropolitalnej w Warszawie, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa Pawła odprawiona zostanie jutrznia Wielkiego Piątku z czytaniem dwunastu fragmentów Ewangelii o męce Pańskiej.

Za: www.orthodox.pl