Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł przewodniczył Jutrzni Wielkiego Piątku w stołecznej katedrze

W Wielki i Święty Piątek wspominamy śmierć Pana, Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa. Dlatego tego dnia św. Liturgia nie jest sprawowana. Sam Chrystus składa siebie w ofierze. W związku z powyższym w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Wierni powinni powstrzymać się od pokarmów do wieczora. W praktyce liturgicznej Cerkwi prawosławnej Wielki Piątek rozpoczyna się czwartkowego wieczoru, kiedy w czasie jutrzni czytanych jest dwanaście fragmentów Ewangelii pasyjnych, opowiadających o wydarzeniach poprzedzających Mękę Zbawiciela, o ukrzyżowaniu i pogrzebie ciała Chrystusa. Wierni wsłuchując się w treści ewangeliczne, trzymają w rękach zapalone świece, a przed czytaniem kolejnej Ewangelii rozlega się dzwon. Istnieje pobożny zwyczaj, by palone w trakcie nabożeństwa świece, trzymane przez wiernych, zanieść do domów. Jutrzni Wielkiego Piątku w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł. W sam dzień Wielkiego Piątku w stołecznej katedrze odprawiono o godz. 800 wielkie godziny kanoniczne, w czasie których usłyszeć można było śpiew szczególnych troparionów, starotestamentowe proroctwa o Męce Pańskiej, czytania apostolskie oraz pasyjną Ewangelię. Po południu odprawiona została wielka wieczernia w trakcie której na środek świątyni wyniesiona została płaszczanica (Epitafium), ikona z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. Nabożeństwo bogate jest w czytania proroctw Starego Testamentu (Księga Wyjścia, Księga Hioba i Księga Izajasza), fragment Listu św. ap. Pawła do Koryntian, w którym mowa jest m.in. o Bożej Mądrości i mocy, które objawiły się w Krzyżu oraz kompilacja ewangelicznych czytań o Męce Chrystusa wg ewangelistów Mateusza, Łukasza i Jana. Bezpośrednio po wielkiej wieczerni odsłużona została mała kompleta z kanonem o ukrzyżowaniu Pana i płaczu Przenajświętszej Bogurodzicy autorstwa św. Symeona Logotety. Nabożeństwo wyraża głęboki smutek Cerkwi z powodu śmierci Zbawiciela oraz matczyny ból Bogurodziy. Wielkiej Wieczerni Wielkiego Piątku w katedrze metropolitalnej w Warszawie przewodniczył Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz. Następnie o godz. 1700 pod przewodnictwem hierarchy odprawiona została jutrznia Wielkiej Soboty.

Za: www.orthodox.pl