Wielki Piątek w hajnowskim soborze św. Trójcy

W dniu krzyżowej śmierci Jezusa Chrystusa, w dniu w którym Cerkiew nawołuje „Niech milczy wszelkie ciało człowiecze i niech stoi z bojaźnią i drżeniem”, w dniu w którym Chrystus składa siebie w ofierze, święta Liturgia nie jest sprawowana. W soborze św. Trójcy w Hajnówce w godzinach porannych celebrowano Wielkie Godziny Kanoniczne, a o godzinie 1400 odprawiona została Wielka Wieczerza, podczas której na środek świątyni została wyniesiona Płaszczenica, ikona wykonana na płótnie z wizerunkiem spoczywającego w grobie Zbawiciela. W godzinach wieczornych celebrowano Jutrznię Wielkiej Soboty z tradycyjnym Krestnym Chodom. Nabożeństwom przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielbniejszy Paweł, Biskup Hajnowski.

Autor i zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz