Werdykt Jury 42. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

13 maja 2023 r., po dwudniowych przesłuchaniach konkursowych, w trakcie których zaprezentowało swe umiejętności siedemnaście chórów, Jury w składzie: Prof. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk – przewodniczący, ks. dr Dmitryj Bołgarski, ks. dr Aleksander Barnea, prof. Grzegorz Pecka, Aleksander Brandaws i prof. Jan Połowianiuk  przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii chórów parafialnych wiejskich:

• II miejsce Chór Parafii Prawosławnej Świętego Wielkomęczennika Jerzego Zwycięzcy w Siemianówce – Siemianówka (Polska)
  • III miejsce Chór Parafii Prawosławnej Narodzenia NMP w Mielniku – Mielnik (Polska)

W kategorii chóry dziecięco – młodzieżowe:

• II miejsce Chór dziecięcy Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce – Hajnówka (Polska)
  • III miejsce Chór dziecięcy Parafii Prawosławnej Świętego Apostoła Jana Teologa w Białymstoku – Białystok (Polska)
  • Wyróżnienie: Chór dziecięco – młodzieżowy Parafii Prawosławnej Zaśnięcia NMP w Dubinach – Dubiny (Polska)

W kategorii chórów parafialnych miejskich:

• I miejsce exqo
  • Chór Katedralny Świętej Trójcy w Oulu – Oulu (Finlandia)
  • Chór Katedry Metropolitalnej Świętej Marii Magdaleny w Warszawie – Warszawa (Polska)
  • II miejsce Chór Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim – Bielsk Podlaski (Polska)
  • III miejsce Katedralny Chór Soboru Zaśnięcia Bogurodzicy w Wilnie (Litwa)
  • Wyróżnienie: Katedralny Chór Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce – Hajnówka (Polska)
  • Nagroda specjalna: Chór Kaplicy Świętego Grzegorza Peradze w Warszawie – Warszawa (Polska), za popularyzację i prezentację prawosławnych śpiewów cerkiewnych w języku polskim

Chóry inne:

• I miejsce Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko – Bielskiej – Hajnówka (Polska)
  • II miejsce Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej ,,Grabarka” – Grabarka (Polska)
  • III miejsce Zespół Harmonika – Łotwa (Ryga)

Chóry akademickie:

• I miejsce exqo
  • Chór Obilić Akademski Hor Obilić – Belgrad (Serbia)
  • Chór Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza ,,Universitas” w Jassach – Jassy (Rumunia)
  • III miejsce
  • Chór Politechniki Białostockiej Polifonia – Białystok (Polska)
  • Nagroda dla Dyrygenta: Ana Cosovic – dyrygent Chóru Obilic – Belgrad (Serbia)
  • Nagroda dla solistki: Sabina Gurgu – solistka Chóru Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza ,,Universitas” w Jassach – Jassy (Rumunia)

Za: www.festiwal.cerkiew.pl