Święto Pięćdziesiątnicy w hajnowskim soborze św. Trójcy

W dniach 3 – 4 czerwca 2023 r. Cerkiew Prawosławna przeżywała święto Zesłania Ducha Świętego na Apostołów.  Pięćdziesiątego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim Apostołowie, zebrani w Jerozolimie u boku Matki Bożej, oczekiwali zapowiadanego im przez Chrystusa, przed Wniebowstąpieniem, przyjścia „Nowego Pocieszyciela” – Ducha Świętego. „Nagle powstał z nieba szum, jakby wiejącego silnego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzielały i na każdym z nich spoczął jeden. Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (Dz 2, 2). Apostołowie otrzymali łaskę Ducha Świętego dzięki której mogli wykonać powierzone im zadanie – „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody…”. Otrzymali wszystko co było do tego potrzebne, m.in. odwagę, mądrość, wytrwałość, pokorę. Pięćdziesiątnica jest początkiem istnienia Cerkwi Chrystusowe. Wyjątkowy charakter święta parafialnego miały uroczystości w soborze św. Trójcy w Hajnówce. Sobotniego wieczoru nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. W dniu święta Pięćdziesiątnicy główną boską Liturgię celebrował biskup hajnowski Paweł w asyście miejscowego duchowieństwa. Po odczytaniu świątecznej perykopy ewangelicznej zwrócił się do wiernych ze słowami kazania dziekan i proboszcz hajnowskiego soboru ks. mitrat Michał Niegierewicz. ,,Jak mówi Święte Pismo w dzień Pięćdziesiątnicy chrzest przyjęło ponad 5 tysięcy ludzi, którzy stali się członkami pierwszego zgromadzenia – Cerkwi Chrystusowej, która została założona przez Jezusa Chrystusa, aby każdy kto do Niej należy nie zginął ale stał się uczestnikiem życia wiecznego, żeby przez Cerkiew otrzymać zbawienie. Cerkwią zarządza Duch Święty, który przebywa w każdym z nas i jest drogowskazem do Królestwa Bożego. Kiedy zaś prowadzimy życie niegodne, nie słuchając woli Bożej, obrażamy Ducha Świętego i nie znajdziemy dla niego miejsca w naszych sercach, to miejsce nie pozostanie puste lecz zajmie je duch zły, nieczysty, który już nie poprowadzi nas na drogę prawdy, zbawienia, lecz na zgubienie”. W trakcie świątecznych nabożeństw wierni mieli możliwość wysłuchania po raz pierwszy od Święta Paschy Chrystusowej stichiry Cariu Niebiesnyj, w której zwracali się z prośbą do Ducha Świętego o błogosławieństwo. Po zakończeniu boskiej Liturgii odprawiona została wieczernia, podczas której czytane były modlitwy z błogosławieństwem na ziemne pokłony, czynione po raz pierwszy od Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Zgodnie z tradycją świątynia została przyozdobiona gałązkami brzóz, tataraku, jako znak iż Duch Święty ożywia całe jestestwo i człowieka i przyrodę otaczającą nas. Po zakończeniu Boskiej Liturgii ze słowem pozdrowienia i błogosławieństwa do wiernych zwrócił się władyka Paweł, który podziękował wszystkim za wspólną modlitwę.

Autor i zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz