Biskup hajnowski Paweł przewodniczył uroczystościom w Telatyczach

W święto Wniebowstąpienia Pańskiego, 25 maja, Parafia Prawosławna pw. śww. Kosmy i Damiana w Telatyczach obchodziła 120-lecie istnienia świątyni parafialnej oraz 30-lecie kapłaństwa wieloletniego proboszcza parafii, ks. prot. Cezarego Nowickiego, który w tutejszej parafii służy od ponad dwudziestu lat. Uroczystościom świątecznym przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł, którego u wejścia do świątyni witała młodzież, przedstawiciele rady parafialnej i proboszcz. Kazanie wygłosił ks. Dionizy Rusnak, kapelan monasteru śww. Marty i Marii na św. Górze Grabarce. Duchowny odniósł się do znaczenia święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które następuje tuż po zakończeniu okresu paschalnego, jako święta otwartego nieba, które objawia się jako przeznaczenie i powołanie ludzkości. W niebiosach, które odtworzyły się każdemu wierzącemu w dniu Wniebowstąpienia Pana naszego Jezusa Chrystusa odnajdziemy jedyną, prawdziwą Ojczyznę, a także ostateczną prawdę o człowieku i świecie, który zamieszkujemy. Królestwo Niebieskie jest celem życia każdego chrześcijanina i źródłem radości, której doznali apostołowie w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, kiedy wracali do Jerozolimy z góry Oliwnej. Po zakończeniu św. Liturgii odbyła się uroczysta świąteczna procesja, podczas której Jego Ekscelencja poświęcił krzyż ufundowany z okazji 120-lecia świątyni parafialnej. Następnie wzniesiono modlitwę za zmarłych proboszczów, duchownych i parafian, których groby znajdują się w pobliżu świątyni. Podsumowując uroczystości świąteczne biskup Paweł zwrócił się do zgromadzonych wiernych, podkreślając miejsce i sens święta Wniebowstąpienia Pańskiego w kalendarzu liturgicznym Cerkwi prawosławnej. Zwracając się do ks. prot. Cezarego Nowickiego, Jego Ekscelencja podkreślił wagę pracy duchownego i wiernych na rzecz miejscowej wspólnoty oraz Cerkwi jako takiej. Owoce tej pracy są widoczne w zadbanej, wyremontowanej, pięknej świątyni, wspólnie przygotowanych uroczystościach cerkiewnych (od bramy prowadzącej z posesji domu parafialnego do wejścia do świątyni ułożono piękny dywan z żywych kwiatów). Hierarcha podkreślił, że proboszcz parafii nie ustaje w wysiłkach, w dalszym ciągu dbając o Dom Boży, jednocząc wiernych wokół Cerkwi, a nie własnej osoby. Następnie Jego Ekscelencja wręczył odznaczenia cerkiewne najbardziej zasłużonym parafianom i członkom rady parafialnej. Okolicznościowe życzenia na ręce miejscowego proboszcza złożyli przedstawiciele lokalnego samorządu, nadleśnictwa i straży pożarnej. Ksiądz Cezary podziękował Jego Ekscelencji za przewodniczenie św. Liturgii, podkreślając wielką wagę obecności biskupa na uroczystościach parafialnych, prosząc jednocześnie hierarchę o modlitwy. Podziękowania skierowano do wszystkich obecnych duchownych i wiernych, zwłaszcza parafian za wieloletnią, owocną pracę. Duchowny zachęcał do dalszego angażowania się w życie parafialne i pracy na rzecz Cerkwi, która jest wspólnym domem wszystkich parafian. Ksiądz Cezary podziękował małżonce, matuszce Marii, z którą dzieli wszystkie trudy związane z życiem parafialnym, a także otrzymuje niezbędne wsparcie i zrozumienie.

Autor: ks. Dionizy Rusnak

Zdjęcia: Prawosławie w obiektywie