Święto parafialne w Orzeszkowie

Święto Wniebowstąpienia Pańskiego jest świętem parafialnym w Orzeszkowie. Tegoroczne uroczystości miały miejsce w 25 maja. W przeddzień święta odsłużono całonocne czuwanie, natomiast w dzień święta uroczystości rozpoczęły się od małego poświęcenia wody, następnie sprawowano akatyst. O godz. 10:00 rozpoczęła się św. Liturgia, której przewodniczył dziekan hajnowski ks. mitrat Michał Niegierewicz w asyście przybyłego duchowieństwa z kilku dekanatów naszej Cerkwi. Po wysłuchaniu ewangelicznej perykopy do wiernych zwrócił się ks. prot. Marek Litwiniuk, wikariusz parafii p/w Zaśnięcia NMP w Dubinach. Kaznodzieja w swoim słowie opisał ewangeliczne wydarzenia związane z wstąpieniem na niebiosa Jezusa Chrystusa. Odniósł się także do miejsca, z którego nasz Zbawiciel wzniósł się do nieba, a miało to miejsce na Górze Oliwnej. Po św. Liturgii miała miejsce uroczysta procesja dookoła cerkwi. Na koniec do wiernych zwrócił się ks. mitrat Michał Niegierewicz, który ukazał na znaczenie święta dla wszystkich ludzi. Odniósł się do tego, że dzisiaj my już wiemy, jak potoczyły się losy apostołów i ich następców. Natomiast pierwotnie uczniów Chrystusa ogarnął strach i trwoga, bowiem nie wiedzieli, co ich czeka po Wniebowstąpieniu. Następnie głos zabrał proboszcz parafii ks. prot. Rafał Wawreniuk, który podziękował ks. Dziekanowi oraz duchowieństwu za przybycie na święto. Podziękowania były skierowane także w stronę Wójta Gminy Hajnówka pani Lucyny Smoktunowicz, chóru parafialnego, a także licznie przybyłych wiernych, bez których uroczystości nie miałyby tak podniosłego charakteru w sensie eklezjalnym.

Autor: ks. Rafał Wawreniuk

Zdjęcia: Joanna Kondraciuk, Daniel Gryko