Biskup Paweł wziął udział w uroczystościach ku czci Supraskiej Ikony Bogurodzicy

10 sierpnia Cerkiew Prawosławna w sposób szczególny czci Matkę Bożą w jej Supraskiej Ikonie „Hodegetrii”. Jest to święto Monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. Uroczystości, jak co roku, tłumnie zgromadziły wiernych z regionu, kraju i zagranicy. Wielu z nich przybyło w tradycyjnie organizowanych pielgrzymkach, pieszej z Białegostoku, kajakowej z Gródka i autokarowej z Warszawy (z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego).

W przeddzień święta, 9 sierpnia, na ołtarzu polowym odbyło się całonocne czuwanie. Przewodniczył mu arcybiskup białostocki i gdański Jakub, hierarsze asystowali arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, arcybiskup bielski Grzegorz, biskup łódzki i poznański Atanazy, biskup hajnowski Paweł, biskup supraski Andrzej, biskup siemiatycki Warsonofiusz, a także licznie zgromadzeni duchowni.

Nabożeństwa w monasterze trwały całą noc. Po całonocnym czuwaniu odbyło się czytanie reguły modlitewnej przed Eucharystią, akatyst przed Supraską Ikoną Bogurodzicy i akatyst za zmarłych przy grobie arcybiskupa Mirona (Chodakowskiego).  O godzinie 5:00, Świętej Liturgii w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy, przewodniczył biskup hajnowski Paweł.

Tegoroczne święto miało szczególny charakter. Przed Świętą Liturgią na ołtarzu polowym został poświęcony ikonostas w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy, będący rekonstrukcją pierwszego ikonostasu z XVI wieku. Ikony zostały napisane przez Joannę i Jarosława Jakimczuk, absolwentów Instytutu Teologii Prawosławnej św. Sergiusza w Paryżu. Rzeźbieniem drewnianych ornamentów zajmował się Oleh Belc z Poczajowa (Ukraina). Całość składa się z czterech rzędów, zawiera 39 ikon.

Zdjęcia: lektor Grzegorz Wasiluk, ks. ihumen Serafim (Telep), Jarosław Charkiewicz

za: monaster-suprasl.pl