Pielgrzymka z Hajnówki do Gorlic

W dniach 4 – 6 września 2023 r. pielgrzymi z Hajnówki i okolic wzięli udział w autokarowej pielgrzymce, której główną ideą był udział w uroczystościach ku czci św. Maksyma Gorlickiego. Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter, minęło bowiem czterdzieści lat od odrodzenia prawosławnej diecezji przemyskiej, świętowano więc także ten podniosły jubileusz. Pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwach, którym przewodniczyli Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Michał, Arcybiskup Pragi i Ziem Czeskich, Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Abel, Arcybiskup Chełmski i Lubelski oraz Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paisjusz, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki w asyście duchowieństwa i wiernych z Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Trzydniowa pielgrzymka stworzyła również możliwość zapoznania się z historią i kulturą prawosławnych zamieszkujących na terenie południowo wschodniej Polski. Pielgrzymi wznieśli modlitwy na świętej Górze Jawor oraz w cerkwiach w Wysowej i Kwiatoniu. Organizatorem pielgrzymki była Parafia prawosławna św. Dymitra w Hajnówce.

Tekst: Ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Ks. prot. Andrzej Grycz, lektor Jakub Antonowicz, autor