Święto patrona Diecezji Warszawsko-Bielskiej

Święty Hiob Poczajowski, którego pamięć Cerkiew obchodzi 10 września, jest patronem Diecezji Warszawsko-Bielskiej, pierwszej eparchii Cerkwi prawosławnej w Polsce. Tegoroczne święto diecezji miało miejsce w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie i były tym bardziej podniosłe, ponieważ boczny ołtarz stołecznej katedry poświęcony jest św. Hiobowi. Dlatego też, w sobotni wieczór pod przewodnictwem Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy i asyście biskupa hajnowskiego Pawła odprawiono całonocne czuwanie według cerkiewnej reguły przewidzianej na dzień święta parafialnego. W niedzielę w katedrze św. Marii Magdaleny odprawiono trzy św. Liturgie. Centralnej przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście arcybiskupa bielskiego Grzegorza, biskupa hajnowskiego Pawła, księży dziekanów i przybyłego duchowieństwa. Śpiewał chór katedry prowadzony przez protodiakona Rafała Dmitruka. Kazanie wygłosił ks. mitrat Adam Misijuk, proboszcz parafii św. Jana Klimaka w Warszawie. Stawiając św. Hioba za obraz wierności wierze przodków i cnót chrześcijańskich, duchowny pytał w jaki sposób naśladujemy świętego. Wiele uwagi kaznodzieja poświęcił życiu świętego mnicha odnajdując analogie we współczesnych czasach. Ważnym faktem z życia świętego było przeciwstawienie się tragicznej w skutkach Unii Brzeskiej z 1596 roku oraz naciskom ówczesnej władzy do przyjmowania unii. Wszystkie powyższe trudności święty Hiob pokonywał siłą modlitwy, postem i srogą ascezą. Postać mnicha z Poczajowa została ukazana w kazaniu jako szczególne działanie Opatrzności Bożej, wzywającej do wierności jednej, powszechnej i apostolskiej Cerkwi, w której każdy odnajduje zdrój życia i to co niezbędne do zbawienia. Kaznodzieja zaznaczył, że w obecnych czas znajdziemy wiele przykładów walki z Cerkwią, odwrócenia ideałów, nazywania odstępstwa i zdrady, wiernością i prawdą. Kończąc duchowny zachęcał do aktywności w dziele indywidualnego zbawienia, stanowczości w zmianie życia, poszerzania horyzontów w oparciu twórczość i życie współczesnych świętych, by móc cenić i żyć zgodnie z nauczaniem Cerkwi prawosławnej. Obchody dnia pamięci św. Hioba w Warszawie zakończyła procesja wokoło świątyni oraz molebien do patrona Diecezji Warszawsko – Bielskiej, po którym z arcypasterskim słowem zwrócił się metropolita Sawa. Jego Eminencja zarysował znaczenie obchodzonego święta w życiu diecezji i jej diecezjan oraz duchowieństwa. „Wierzymy, że dzięki modlitwom św. Hioba, który był obrońcą Prawosławia przed wprowadzaniem unii na terenach Rzeczpospolitej, Bóg ochroni nas, zachęcając do naśladowania świętego we współczesnych czasach” – wyliczał hierarcha. Wiele ojcowskiej troski poświęcono złożonościom dzisiejszych dni, pełnych pokus ze strony ludzkiej i sił ciemności. Obrońcą i wystawiennikiem wszystkich ciemiężonych, cierpiących, prześladowanych, wypędzanych, zmuszanych do ucieczki i życia w nowych, trudnych warunkach jest św. Hiob. Hierarcha zachęcał, aby dzięki modlitwom świętego z Poczajowa, Bóg dał wszystkim siły do zachowywania nienaruszonym depozytu wiary przekazanego przez minione pokolenia prawosławnych. „Jesteśmy pełni wiary, że nasza modlitwa w stolicy naszej Ojczyzny, jak i we wszystkich cerkwiach diecezji, jest małym zadatkiem do poprawy świata, pokoju na świecie, zwłaszcza sąsiedniej Ukrainie. Pokój jest tym, co ofiarowuje światu zmartwychwstały Chrystus. Życie chrześcijanina jest świadczeniem o pokoju i jednocześnie realizowaniem go w codziennych życiu” – konkludował Jego Eminencja. Na zakończenie metropolita Sawa życzył zebranym mocnej i niezachwianej wiary we wszystkim, co zostało przekazane i czego uczył Chrystus. Jego Eminencja podziękował obecnym hierarchom, duchowieństwu i wiernym życząc wszystkim, by radość wynikająca ze Zmartwychwstania Chrystusa obfitowała w codziennym życiu i duszpasterskich wysiłkach, przynosząc duchowy spokój i radość.

Za: www.orthodox.pl

Zdjęcia: Jarosław Charkiewicz