Spotkanie z okazji nowego cerkiewnego roku

14 września 2023 r. w Centrum Dekanalnym przy Soborze św. Trójcy w Hajnówce, z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, zostało zorganizowane spotkanie z okazji początku Indyktionu – Nowego Roku Cerkiewnego. Gospodarzem i inicjatorem spotkania był Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Trudem przygotowania i realizacji  inicjatywy zajęła się Wójt Gminy Hajnówka, Lucyna Smoktunowicz we współpracy z Dekanalnym Instytutem Kultury Prawosławnej w Hajnówce. Wśród przybyłych gości znaleźli się: księża dziekani Kościołów prawosławnego i rzymskokatolickiego z dekanatów znajdujących się na terenie Gminy Hajnówka, księża kapelani służb mundurowych i medycznych, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i medycznych. Po przywitaniu zebranych i wspólnej modlitwie Jego Ekscelencja biskup Paweł przekazał życzenia wszelkiej pomyślności oraz arcypasterskie błogosławieństwo, skierowane do przybyłych, przez zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej w Polsce, Jego Eminencję metropolitę Sawę. Kolejnym punktem spotkania było wręczenie nagród. W dowód uznania za trud włożony w służbę dla dobra Cerkwi, Święty Sobór Biskupów naszej Cerkwi, uhonorował Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie – płk. Wojciecha Szczudło. Pamiątkowy grawerton, będący dowodem uznania za trud i ogrom charytatywnej pracy w służbie chorym i potrzebującym, wręczono ks. prot. Adamowi Ostapkowiczowi, Dyrektorowi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Warszawsko – Bielskiej ELEOS. Uhonorowany orderem św. Marii Magdaleny płk. Wojciech Szczudło, dziękując za wyróżnienie, podkreślił ogromne znaczenie posługi kapelanów służby więziennej, bez zaangażowania i ofiarności których nie byłaby możliwa realizacja wielu podejmowanych działań. Następnie zebrani wysłuchali referatu na temat obecnej sytuacji cerkiewnej na Ukrainie, wygłoszonego przez biskupa Pawła. Na zakończenie Jego Ekscelencja wyraził radość wynikającą z faktu udanej organizacji spotkania, mówiąc między innymi: Nic nie jest w stanie zastąpić żywej relacji, która ma miejsce podczas wspólnej modlitwy, spotkań czy rozmów. Spotkania takie jak te nasze dzisiejsze wynikają z naturalnej potrzeby dzielenia się sobą nawzajem. Potrzeby kontaktu, współpracy, wymiany spostrzeżeń i doświadczeń. Bądźmy wdzięczni Bogu za to, że mamy taką możliwość i dokładajmy starań aby tę piękną inicjatywę kontynuować w przyszłości. Ostatnią częścią uroczystości była wspólna agapa.

Autor i zdjęcia: ks. Mariusz Jurczuk