Wyjazd chóru dziecięco – młodzieżowego do klasztoru w Jabłecznej

W dniach 16 i 17 września 2023 r., z błogosławieństwa i dzięki staraniom Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego, we współpracy ze stowarzyszeniem „Bractwo Świętego Ognia”,  odbył się wyjazd chóru dziecięco – młodzieżowego Soboru św. Trójcy w Hajnówce do Klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej. Pierwsza w historii chóru pielgrzymka rozpoczęła się sobotniego poranka od wspólnej modlitwy pod przewodnictwem opiekuna duchowego – ks. prot. Adama Dzienisiuka. Pierwszym punktem na pielgrzymkowej mapie była św. Góra Grabarka. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w św. Liturgii, wielu spośród nich przystąpiło do św. Eucharystii. Po oddaniu czci monasterskim świętościom, wśród których znajduje się Iwierska Ikona Matki Bożej, młodzi pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę, odwiedzając cerkiew p/w św. Jana Teologa w Terespolu, gdzie pokłonili się ikonie Matki Bożej „Szybko Spełniająca Prośby”, która w 2010 roku w domu jednego z tamtejszych parafian zaczęła wydzielać  cudowny wonny olej.  Ostatnim przystankiem w drodze do Jabłecznej był Skit św. Serafima z Sarowa w Kostomłotach. Przełożony domu zakonnego w Kostomłotach – ojciec Ambroży ugościł pielgrzymów owocami z własnego sadu, oprowadził po terenie monasteru, opowiadając żywot św. Serafima. W godzinach popołudniowych pielgrzymi dotarli do Klasztoru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Przełożony monasteru – Archimadryta Piotr przywitał pątników ciepłym obiadem, a następnie zabrał na spacer nad Bug do znajdującej się tam kaplicy św. Ducha, gdzie zapoznał zebranych z historią jabłeczyńskiego monasteru. Kolejnymi punktami niezwykle intensywnego dnia były: udział w wieczornym nabożeństwie, integracyjne ognisko i modlitwy wieczorne, po ich zakończeniu pielgrzymi udali się na zasłużony odpoczynek. Najważniejszym wydarzeniem kolejnego dnia była święta niedzielna Liturgia. Podczas Liturgii młodzi chórzyści z Hajnówki śpiewali, wspólnie z miejscowym chórem parafialnym. Na zakończenie Archimandryta Piotr podziękował pielgrzymom za pątniczy trud oraz aktywny udział w życiu Cerkwi, podkreślając iż śpiewanie w cerkiewnym chórze nie jest możliwe bez zaangażowania i wysiłku. Potrzebny jest też ktoś, kto potrafi wzbudzić w młodych ludziach miłość do śpiewu. Taką osobą jest bez wątpienia dyrygentka Chóru Dziecięco – Młodzieżowego Soboru świętej Trójcy w Hajnówce – Justyna Marczuk. Słowa serdecznych podziękowań zostały skierowane do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację pielgrzymki.

Autor: Hanna Marczuk

Zdjęcia: Tomek Olesiewicz, Grzegorz Bajko, Justyna Marczuk