VI rocznica chirotonii biskupiej Jego Ekscelencji biskupa Pawła

25 września 2023 r. mija sześć lat od dnia, gdy wówczas archimandryta Paweł (Tokajuk) powołany został do wzniosłej służby biskupiej. Chirotonia biskupia Jego Ekscelencji biskupa Pawła miała miejsce w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. W tym wyjątkowym dniu, zespół redakcyjny serwisu dekanat-hajnowski.pl, wraz z całym duchowieństwem i wiernymi Dekanatu Hajnowskiego, składają Jego Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Wasza Ekscelencjo! Niech łaska Świętego Ducha, umacnia Waszą osobę na drodze zaszczytnej, odpowiedzialnej, arcypasterskiej służby. Aksios! Aksios! Aksios!

Zdjęcia: Jarosław Charkiewicz

Biskup Paweł urodził się 26 lipca 1978 roku w Sanoku w rodzinie duchownego – ks. Anatola Tokajuka. W 1997 roku, po ukończeniu szkoły średniej w Bielsku Podlaskim (wcześniej, w latach 1993-1996, trzy klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku), wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchownego. Ukończył je w 2000 roku obroną pracy licencjackiej na temat „Posługa duszpasterska we współczesnym świecie”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Rościsława Kozłowskiego. W tym samym roku, 23 czerwca, jako nowicjusz wstąpił do monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej, a 3 listopada 2000 roku, został skierowany do niesienia posługi w Domu Metropolity w Warszawie. Postrzyżyny w riasofor przyjął 4 marca 2001 roku z rąk metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy. Tego samego dnia, z rąk zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Polsce, otrzymał święcenia diakońskie. 15 kwietnia 2013 roku został podniesiony do godności archidiakona. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 czerwca 2017 roku w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie z rąk metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy. 7 września 2017 roku, 2017 r. na ręce Jego Eminencji metropolity Sawy złożył śluby monastyczne małej schimy, otrzymując imię Paweł na cześć św. męczennika Pawła Szwajki. Tego samego dnia metropolita Sawa podniósł go do godności archimandryty. W 2004 roku uzyskał dyplom ukończenia English Language College – Szkoła Języka Angielskiego Metodystów w Warszawie i certyfikat z kursu z zakresu profilaktyki ochrony zbiorów archiwalnych, bibliotecznych, muzealnych, wydany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie. W 2005 roku uzyskał dyplom ukończenia Ogniska Muzycznego Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W 2012 roku ukończył studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie obroną pracy magisterskiej na temat „Pneumatologiczny wymiar Boskiej Liturgii Świętego Jana Chryzostoma” napisanej pod kierunkiem Jego Eminencji metropolity prof. Sawy (Hrycuniaka). Prowadził Archiwum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej. W 2017 roku ukończył Szkołę Języka Nowogreckiego na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, zdając państwowy egzamin. W 2016 roku był członkiem delegacji Cerkwi prawosławnej w Polsce na Święty i Wielki Sobór Cerkwi Prawosławnej. 24 sierpnia 2017 roku Święty Sobór Biskupów PAKP powołał hieromnicha Pawła na biskupa hajnowskiego, wikariusza Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Chirotonia biskupia miała miejsce 25 września 2017 roku, w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Za: www.orthodox.pl