Święto ikony Przenajświętszej Bogurodzicy „Nieoczekiwana Radość” w Hajnówce

Jak co roku, w pierwszą niedzielę po święcie Zaśnięcia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, w Soborze św. Trójcy w Hajnówce uroczyście obchodzono parafialne święto ikony Przenajświętszej Bogurodzicy „Nieoczekiwana Radość”. W 2023 roku obchody święta miały miejsce w dniach 14 – 15 października. W sobotę, 14 października, odsłużono nabożeństwo całonocnego czuwania. W niedzielę o godz. 730 odsłużona została pierwsza święta Liturgia, po zakończeniu której poświęcono wodę. Przed główną świętą Liturgią do hajnowskiego soboru przybyli pielgrzymi uczestniczący w zorganizowanym przez Bractwo św. św. Cyryla i Metodego krestnym chodzie. Podczas boskiej Liturgii świąteczne kazanie wygłosił ks. mitrat Aleksander Surel. Kaznodzieja dokonał egzegezy niedzielnej perykopy ewangelicznej. Podkreślił również znaczenie i pierwszorzędną rolę Matki Bożej w dziele zbawienia człowieka. W nawiązaniu do historii święta zwrócił uwagę na potrzebę okazywania Bogurodzicy bezustannej wdzięczności za Jej opiekę i wstawiennictwo, poprzez modlitwę i dobre uczynki. Świętą Liturgię zwieńczyła uroczysta procesja wokół świątyni.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Prawoslawie w obiektywie