Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Białowieży

14 października Cerkiew prawosławna przeżywa święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. W tym dniu, jak co roku, szczególnie podniosłe uroczystości mają miejsce w parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży. Wieczorem, w przeddzień święta, miejscowe duchowieństwo celebrowało nabożeństwo całonocnego czuwania. Świąteczny dzień rozpoczęto odczytaniem akatystu, w którym wychwalano Przenajświętszą Bogurodzicę. O godz. 1000 sprawowano św. Liturgię, której przewodniczył ks. mitrat Jan Romańczuk, proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce. Po przeczytaniu świątecznej ewangelii kazanie wygłosił ks. prot. Marek Jurczuk. Kaznodzieja odnosząc się do wydarzeń, które dały początek przeżywanemu świętu, zwrócił uwagę na rolę Matki Bożej w dziejach zbawienia rodu ludzkiego. Wskazał, że w aspekcie ogólnym Bogurodzica jest matką wszystkich ludzi, a szczególnie tych, którzy gorliwie modlą się do Niej. Zwieńczeniem uroczystości była tradycyjna procesja dookoła cerkwi, na zakończenie której głos zabrał proboszcz białowieskiej parafii, ks. mitrat Sergiusz Korch, dziękując wszystkim za modlitwę i możliwość wspólnego wychwalania Przenajświętszej Bogurodzicy.

Autor: Jurek Marczuk

Zdjęcia: ks. Timofiej Nazdryn, ks. Marek Jurczuk