Świętego Dymitra Sołuńskiego

7 i 8 listopada 2023 r., Parafia prawosławna p/w św. wielkiego męczennika Dymitra Sołuńskiego w Hajnówce, uroczyście przeżywała pamięć swojego niebiańskiego opiekuna. Parafia św. Dymitra została powołana do życia w 1996 roku. Wybór patrona dla nowo erygowanej parafii nie był przypadkowy. W Hajnówce bowiem od wielu lat istniała tradycja posiadania przez poszczególne dzielnice miasta swojego duchowego opiekuna. Mieszkańcy dzielnicy zwanej „Judzianką” właśnie w świętym męczenniku Dymitrze widzieli swojego szczególnego orędownika. Każdego roku dzień liturgicznych uroczystości ku czci św. Dymitra jest szczególnym dniem w życiu wszystkich hajnowian, gromadząc rzesze spragnionych modlitwy wiernych. W wigilię święta sprawowano nabożeństwo całonocnego czuwania oraz akatyst ku czci świętego Demetriusza. Świąteczny dzień rozpoczął się od świętej Liturgii, sprawowanej w dolnej świątyni, oraz poświęcenia wody. Głównej boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Przed rozpoczęciem nabożeństwa arcypasterza powitały dzieci, młodzież, przedstawiciele władz samorządowych, starosta cerkiewny oraz proboszcz parafii, ks. prot. Marek Jurczuk. Powitaniu hierarchy towarzyszyło uroczyste wprowadzenie do cerkwi ikony św. kapłana męczennika Maksyma Gorlickiego z cząsteczką Jego błogosławionych relikwii, którą ofiarował hajnowskiej parafii Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paisjusz, Arcybiskup Przemysko Gorlicki. Biskup Paweł poświęcił ikonę, umieszczoną w prawej części nawy głównej. Podczas boskiej Liturgii homilię wygłosił ks. Nikita Kazakiewicz. Kaznodzieja, nawiązując do żywota św. Dymitra, zwrócił uwagę na potrzebę dawania świadectwa wiary za przykładem świętych męczenników. Podkreślił, że męczeństwo jest najwyższą formą wyrażenia miłości do Boga, jednak nie jedyną. Każdy z nas, każdego dnia, ma możliwość dawać świadectwo swej miłości do Boga poprzez życie cnotliwe, przepełnione miłością do drugiego człowieka. Pragnąc żyć dla Chrystusa należy umrzeć dla grzechu. Powiedział między innymi ks. Nikita. Po zakończeniu boskiej Liturgii miała miejsce uroczysta procesja, na zakończenie której, do zebranych zwrócił się Jego Ekscelencja biskup Paweł, mówiąc między innymi: Drodzy bracia i siostry dziękujmy Bogu za łaskę, którą nas obdarza. Dziękujmy za błogosławieństwo, dzięki któremu możemy przeżywać tak wyjątkowe chwile, jak dzisiejszy świąteczny dzień. Wspominając pamięć św. męczennika Dymitra, wnieśliśmy do cerkwi ikonę św. męcz. kapłana Maksyma Gorlickiego z cząsteczką Jego błogosławionych relikwii. Obaj święci, których życie miało miejsce w zupełnie różnych epokach, są dla nas wzorem niezachwianej wiary i miłości do Boga. Żywot obu świętych utwierdza nas w przekonaniu, iż podążając za Chrystusem należy podejmować bezustanny trud. Chrześcijanin nie może być bierny, obojętny. Życie Cerkwi jest naszym życiem. Każdy powinien w nim uczestniczyć i starać się być aktywnym, na miarę swoich możliwości. Następnie jego Ekscelencja biskup Paweł, w dowód uznania za trud włożony w pracę dla dobra Cerkwi prawosławnej, uhonorował Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia, jednego z miejscowych parafian, Pana Włodzimierza Kuźmę, stawiając go jako wzór zaangażowania, aktywności i pracy. Na koniec Jego Ekscelencja biskup Paweł przekazał zebranym słowa świątecznych pozdrowień od zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Polsce, Jego Eminencji metropolity Sawy. Podziękował za wspólną modlitwę oraz trud włożony w przygotowanie uroczystości. Szczególnie ciepłe słowa Jego Ekscelencja skierował do dzieci i młodzieży oraz chórów: parafialnego i dziecięco – młodzieżowego.

Autor: ks. Marek Jurczuk

Zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz, ks. Paweł Korszak