Konkurs recytatorski „Poezja Źródeł”

W dniach 1 września – 30 listopada 2023r. z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski realizowane było zadanie publiczne w ramach działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego pt. XVIII Spotkania z poezją w języku mniejszości narodowych „Poezja Źródeł”-dziedzictwo kulturowe mniejszości narodowych w literaturze pięknej. W ramach zadania dnia 16 listopada 2023 r. odbył się konkurs recytatorski „Poezja Źródeł”. Konkurs został zorganizowany przez Parafię prawosławną p/w Zaśnięcia Bogurodzicy w Dubinach, przy współpracy parafialnego BMP, Hajnowskiego Domu Kultury, Telewizji Kablowej w Hajnówce oraz  Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce. Do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się 74 uczniów przedszkoli i szkół powiatu hajnowskiego (z Hajnówki, Dubicz Cerkiewnych, Narewki, Dubin, Czyż i Czeremchy). Przesłuchania konkursowe odbyły się w Hajnowskim Domu Kultury, przebiegały w pięciu kategoriach: przedszkola, szkoła podstawowa kl. I-III, szkoła podstawowa kl. IV-VI, szkoła podstawowa kl. VII i VIII, szkoły specjalne. Uczestnicy konkursy byli oceniani przez Jury w składzie: Ks. mitrat Sławomir Chwojko, koordynator wizytatorów nauczania religii prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Przewodniczący Komisji Oceniającej, ks. Andrzej Busłowski, wizytator nauczania religii prawosławnej Dekanatu Narewskiego i Kleszczelowskiego, Diecezji Warszawsko-Bielskiej, ks. Paweł Korszak wikariusz Parafii prawosławnej pw. św. Dymitra w Hajnówce, Pani mgr Anna Oksentowicz-Martyniuk, nauczycielka j. polskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce oraz Pani Marzena Sapieżko nauczycielka j. rosyjskiego w Liceum Ogólnokształcącym z DNJB w Hajnówce. W każdej kategorii Jury przyznało poszczególne miejsca oraz wyróżnienia. Udział w konkursie pozwala uczniom postrzegać Prawosławie nie tylko poprzez pryzmat lekcji religii, ale poprzez poezję odkrywającą przed nimi szczególnie głębokie uczucia i wartości kreujące życie wierzącego człowieka. W recytowanych utworach w szczególny sposób wybrzmiewa chrześcijańska miłość, nadzieja, miłosierdzie i troska o drugiego człowieka. Udział w tym konkursie jest świadectwem bogactwa dusz i serc jego uczestników i opiekunów, którzy dostrzegają piękno Boga i świata. Swoim zaangażowaniem uczniowie wydobywają i ukazują to Boże piękno nie tylko dla siebie, ale dzielą się nim z innymi. Uczniowie poprzez swoje recytacje przybliżają także grono wyjątkowych poetów – autorów cytowanych utworów, wśród których są wyjątkowi nauczyciele, wychowawcy, kształtujący i ukazujący nie tylko piękno poezji, ale dający swoim życiem wzór, kształtujący postawy i tożsamość religijną, kulturową, narodowościową, odkrywający źródło wiary, ukazujący wektory relacji międzyludzkich oraz określający stosunek człowieka do wszechmocy i wielkości Boga przez pokorę i posłuszeństwo – jak uczy św. Jan Złotousty. Uczestnicy konkursu w wyjątkowy sposób ukazują prawosławną poezję wpisującą się tak mocno w dzieje kultury polskiej i innych narodów słowiańskich, których język uczniowie pięknie przybliżają. W tym roku odbywała się XVIII. edycja Konkursu Prawosławnej Poezji Religijnej. Z radością obserwujemy, że rokrocznie konkurs cieszy się zainteresowaniem uczniów. W ciągu pięciu edycji konkurs miał charakter międzynarodowy, w ciągu dwóch edycji ze względu na sytuację pandemiczną realizowany był w formie zdalnej. Na przestrzeni minionych lat do konkursu przystępowali uczestnicy z terenu powiatu hajnowskiego, oraz min. z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Warszawy, Radomia, Lublina, Białej Podlaskiej, Uścia Gorlickiego, Kijowa, Grodna, Mińska. Od 2005 do konkursu przystąpiło ponad 2350 uczestników. W tym roku konkurs odbywał się w szczególnym czasie – w roku obchodów jubileuszu 100-lecia autokefalii przez Cerkiew prawosławną w Polsce. Recytatorzy wspaniale przygotowali się do konkursu, pod opieką swych nauczycieli, rodziców, dziadków. Wszystkim tym, którzy wspierali uczniów w ich pracy serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Szczególnie dziękujemy Szanownemu Gronu Komisji Oceniającej za podjęty trud oceny uczestników oraz wszystkim nauczycielom za współpracę. Dziękujemy za pomoc przy realizacji konkursu młodzieży z II Liceum z DNJB w Hajnówce: Gabrieli Ackiewicz, Annie Dziubonos, Aleksandrze Jakimiuk Magdalenie Łęczyckiej Bartoszowi Ostapczukowi, Oskarowi Tellos, Janowi Wasilczyk, Mateuszowi Pawłowskiemu. Dziękujemy sponsorom, dzięki którym mogliśmy nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Dziękujemy lokalnej Telewizji Kablowej w Hajnówce za przygotowanie relacji z konkursu. Pani Barbarze Sadowskiej, Dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury i pracownikom HDK dziękujemy za współpracę i pomoc w realizacji konkursu.

Laureaci XVIII. edycji Konkursu Recytatorskiego Prawosławnej Poezji Religijnej „Poezja źródeł”:

PRZEDSZKOLA

• I MIEJSCE – Anastazja Niczyporuk, Przedszkole Nr 1 w Hajnówce. Nauczyciel przygotowujący: Pani Maria Ackiewicz
  • II MIEJSCE – Zuzanna Giermanowicz, Przedszkole Nr 1 w Hajnówce. Nauczyciel przygotowujący: Pani Maria Ackiewicz
  • II MIEJSCE – Piotr Pietruczuk, Niepubliczne Przedszkole Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce. Nauczyciel przygotowujący: Pani Anna Muskała
  • III MIEJSCE – Barbara Zabrocka, Przedszkole w Czyżach. Nauczyciel przygotowujący: Pani Magdalena Zabrocka

WYRÓŻNIENIA

• Sonia Chomicz, Przedszkole w Czyżach. Nauczyciel przygotowujący: Pani Magdalena Zabrocka
  • Zofia Zabrocka, Przedszkole w Czyżach. Nauczyciel przygotowujący: Pani Magdalena Zabrocka
  • Jakub Pucinik, Przedszkole w Dubinach. Nauczyciel przygotowujący: ks. Andrzej Busłowski
  • Miron Artemiuk, Niepubliczne Przedszkole Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce. Nauczyciel przygotowujący: Pani Anna Muskała

SZKOŁY PODSTAWOWE KL I-III