Biskup hajnowski Paweł uczestniczył w rekolekcjach duchowieństwa okręgu warszawskiego

Każdego roku, kilkanaście dni przed wielkim świętem Narodzenia Chrystusa, Cerkiew przygotowuje wiernych do duchowego przeżywania tego wydarzenia. Poza czterdziestodniowym postem rekomenduje wewnętrzne, modlitewne skupienie jak i oczyszczenie serca na godne spotkanie z Wcielonym Synem Bożym. W osiągnięciu tego celu pomaga aktywne uczestnictwo w życiu sakramentalnym, w szczególności misteriach spowiedzi i św. Eucharystii. W dniach 14-15 grudnia 2023 r. w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie miały miejsce rekolekcje duchowieństwa Dekanatu Warszawskiego. W czwartkowe popołudnie odczytane zostały modlitwy przed spowiedzią, po czym ze słowem pouczenia zwrócił się ks. Jerzy Tofiluk. Podczas jutrzni wszyscy duchowni przystąpili do sakramentu pokajanija. Kolejnego dnia duchowieństwo okręgu ponownie zgromadziło się w centralnej świątyni naszej Cerkwi, aby wspólnie przystąpić do „stołu Pańskiego”. Świętej Liturgii przewodniczył biskup hajnowski Paweł. W ołtarzu modlił się Jego Eminencja metropolita Sawa. W słowie skierowanym do zebranych Jego Eminencja podkreślił, że dzień, kiedy człowiek przyjmuje do swego wnętrza Przenajświętsze Ciało i Krew Chrystusa, jest najbardziej radosnym w jego życiu. „Święta Eucharystia stanowi bowiem największy dar, przekazany nam przez Boga podczas wielkoczwartkowej wieczerzy, w pierwszej kolejności apostołom, a za ich pośrednictwem każdemu z nas. To dzięki niej łączymy się realnie z Tym, który jest naszą Drogą, Prawdą i Zbawieniem oraz Źródłem prawdziwego życia. Pamiętajmy o tym, że z dala od Chrystusa nie może być mowy o prawdziwym życiu” – zaakcentował hierarcha. Jego Eminencja przypomniał o istocie powołania służby kapłańskiej, jak również jej najważniejszym i zarazem trudnym do wyjaśnienia ludzkim językiem elemencie tj. sprawowaniu św. Liturgii, która uświęca cały wszechświat. Kapłan jest liturgiem, który modli się za wszystkich i za wszystko. Dlatego swoim życiem winien dawać świadectwo swojej wiary otaczającym go wiernym. Konkludując, Jego Eminencja życzył, aby nadchodzące święta były doskonałą okazją do zgłębienia wielkiej tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, którego światłością napełniona jest noc Narodzenia Zbawiciela.

Autor: ks. Adam Magruk

Zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi