Pamięć świętego Cudotwórcy Mikołaja w soborze św. Trójcy w Hajnówce

W dniach 18 – 19 grudnia 2023 r. w soborze św. Trójcy w Hajnówce uroczyście obchodzono  pamięć św. Mikołaja Cudotwórcy, który jest patronem dolnej świątyni hajnowskiej katedry. Pierwsza drewniana cerkiew w Hajnówce była oddana niebiańskiemu patronatowi Cudotwórcy z Miry Licyjskiej. Kult św. Mikołaja zajmuje wśród hajnowian szczególne miejsce, a uroczystości ku Jego czci gromadzą rzesze wiernych. Tegoroczne obchody święta  rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem nabożeństwem Całonocnego Czuwania, któremu w asyście przybyłego duchowieństwa przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Wtorkowego poranka została odsłużona pierwsza św. Liturgia, po której poświęcono wodę. Głównej św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski w asyście Ich Ekscelencji biskupa Pawła i biskupa Warsonofiusza. Przed wejściem do świątyni hierarchów powitali przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej, Bractwa św. św. Cyryla i Metodego, lokalnych władz samorządowych i komitetu cerkiewnego. Po przeczytaniu perykopy Ewangelii od św. Łukasza ze słowami świątecznego kazania zwrócił się do zebranych Jego Ekscelencja biskup Warsonofiusz. Jego Ekscelencja podkreślił ogromną rolę, którą odgrywają w życiu chrześcijanina prawidłowe wzorce. Bóg powołuje świętych, aby wypełniali tę rolę. Wśród nich znajduje się św. Mikołaj Cudotwórca. Jego gorliwa wiara oraz niezwykłe oddanie swej pasterskiej służbie są wzorem do naśladowania szczególnie dla duchownych. Cuda, których dokonywał i których do dnia dzisiejszego doświadczają wierni dzięki niebiańskiemu wstawiennictwu św. Mikołaja, są świadectwem miłości, którą kapłan obdarza wiernych oddanych jego opiece. Lud Boży, pragnąc zachować harmonię, powinien szanować swoich pasterzy, ufać im i jednoczyć się w modlitwie. Po zakończeniu świętej Liturgii, Jego Ekscelencja arcybiskup Grzegorz uhonorował Orderami Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia, przyznanymi przez Sobór Biskupów PAKP w dowód uznania za trud włożony w służbę dla dobra Cerkwi, starostę cerkiewnego Mirosława Wołczyka oraz członków rady parafialnej Eugeniusza Kalinowskiego, Lubę Mirończuk, Aleksandrę Sidoruk i Grzegorza Szczuraka. Następnie Jego Ekscelencja zwrócił się do zebranych, podkreślając fakt, iż wszyscy stoimy przed wyzwaniem, którym jest wytrwała i niezłomna służba Bogu. Każdy według swoich sił i możliwości ma obowiązek dawać świadectwo o Chrystusie, naszym Zbawicielu. W realizacji tego zadania otuchy i pokrzepienia należy szukać w Cerkwi, której największym skarbem jest święty sakrament Eucharystii, fundament życia prawosławnego chrześcijanina. Wspólna modlitwa, pielęgnowanie tradycji naszych przodków, udział w nabożeństwach nie mogą  być w naszym życiu tylko epizodami lecz powinny być naszą codziennością. Na koniec biskup hajnowski Paweł podziękował Jego Ekscelencjom arcybiskupowi Grzegorzowi, biskupowi Warsonofiuszowi, duchowieństwu oraz wszystkim zgromadzonym za wspólną modlitwę. Jego Ekscelencja przekazał zebranym świąteczne pozdrowienia oraz ojcowskie błogosławieństwo Jego Eminencji metropolity Sawy, prosząc jednocześnie o modlitwę w intencji zdrowia zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Polsce.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz