Biskup Paweł uczestniczył w spotkaniu z kierownictwem domów opieki

Dnia 30 grudnia 2023 roku miało miejsce spotkanie Jego Eminencji metropolity Sawy z dyrektorami i kierownikami domów opieki działających przy Prawosławnym Ośrodku Miłosierdzia ELEOS Diecezji Warszawsko–Bielskiej. W spotkaniu uczestniczyli: Jego Ekscelencja biskup Paweł opiekun działalności charytatywnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, ks. Adam Ostapkowicz dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS Diecezji Warszawsko–Bielskiej, ks. Andrzej Bołbot dyrektor Prawosławnego Domu Opieki w Stanisławowie, ks. Jerzy Kulik dyrektor Prawosławnego Domu Opieki w Kożynie, ks. Jerzy Klimiuk kierownik Prawosławnego Domu Opieki w Kożynie, ks. Marek Wasilewski kierownik Prawosławnego Domu Opieki w Trześciance, ks. Michał Siemieniuk kierownik Prawosławnego Domu Opieki w Grabarce, ks. Jan Wołkowycki dyrektor Prawosławnego Domu Opieki w Hajnówce. Celem spotkania było podsumowanie działalności placówek w 2023 roku. Przedstawiono inwestycje oraz omówiono bieżące wyzwania stojące przed każdą z placówek. Zaprezentowano sposoby finansowania placówek oraz niezbędne remonty w celu podnoszenia jakości świadczonej opieki. W toku spotkania wymieniono wiele spostrzeżeń, podzielono się doświadczeniem w kierowaniu placówkami, wysłuchano sugestii i uwag Jego Eminencji. Prawosławne domy opieki niosą pomoc osobom starszym, schorowanym, często samotnym, potrzebującym całodobowej opieki, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. Aktualnie we wszystkich domach opieki przebywa łącznie około 150 pensjonariuszy. Domy opieki to nie jedynie szeroko rozumiana opieka, ale również warsztaty, rehabilitacja, różnego rodzaju aktywności umilające pobyt w prawosławnych ośrodkach. Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS Diecezji Warszawsko–Bielskiej jest jednostką cerkiewną zajmującą się działalnością charytatywną w szerokim tego słowa znaczeniu. Prowadzi działalność pięciu Prawosławnych Domów Opieki w Trześciance, Kożynie, Hajnówce, Grabarce, Stanisławowie k. Warszawy. Wspiera świetlice środowiskowe, młodzieżowe i inne. Pomaga domom kultury, funduje stypendia uzdolnionej młodzieży. Pozyskuje fundusze na zakup sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego niezbędnego do prowadzenia własnej działalności i jednostek partnerskich. Prowadzi także szereg akcji związanych z pomocą ofiarom wojny w Ukrainie. Prowadzenie domów opieki wymaga szerokiego wsparcia finansowego. Dlatego dyrekcja i kierownictwo zwraca się z prośbą do ludzi dobrej woli o wsparcie dobrego dzieła. Numery kont poszczególnych domów opieki:

• Prawosławny Dom Opieki w Trześciance, konto: 85 8086 0004 0000 1010 2000 0010
  • Prawosławny Dom Opieki w Grabarce, konto: 81 8092 0001 0006 2398 2000 0010
  • Prawosławny Domy Opieki w Kożynie, konto: 47 1020 1332 0000 1302 1169 4298
  • Prawosławny Dom Opieki Społecznej w Hajnówce, konto: 71 1020 1332 0000 1402 0184 3176

Za wszelkie okazane wsparcie działalności prawosławnych domów opieki kierownictwo składa wyrazy wdzięczności. Bóg zapłać! Spasi Hospodi!

Autor: ks. Michał Siemieniuk

Zdjęcie: ks. Krzysztof Szeremeta