Koncert kolęd w Hajnówce

Kolędy to niezwykle barwny element tradycji prawosławnej wyrosły na gruncie twórczości ludowej. Bardzo często w prostym, przystępnym tekście kolędy, zawarta jest niezwykle bogata treść. Kolędy są nieodłącznym elementem prawosławnej tradycji święta Narodzenia Chrystusa. To swoisty wyraz wspólnego uczestnictwa w cudzie betlejemskiej nocy. Wspólnie z aniołami i pasterzami, śpiewający kolędy głoszą światu radość Narodzenia Zbawiciela.

14 – 01 – 2024 r. w Hajnowskim Domu Kultury miał miejsce koncert kolęd zorganizowany w ramach corocznych Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną, przedsięwzięcia organizowanego z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i Całej Polski, przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Hajnówce, Parafię prawosławną św. Dymitra w Hajnówce oraz Hajnowski Dom Kultury. Koncert zaszczyciło swą obecnością wielu znakomitych gości, po których powitaniu rozpoczęła się część artystyczna. Wzięło w niej udział 19 chórów, zespołów i grup kolędniczych.

Tegoroczna edycja HSzKP miała wyjątkowy charakter. W roku 2024 prawosławni w Polsce przeżywają bowiem setną rocznicę uzyskania przez lokalną Cerkiew autokefalii, stanowiącej o ich niezależności i samodzielności. Koncert był uhonorowaniem tego wyjątkowego jubileuszu.

Autor: Ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Joanna Kiryluk, archiwum HDK