Program 43. MF „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”

W dniach 13-18 maja 2024 r. Hajnówka po raz 43. będzie rozbrzmiewała cerkiewnym śpiewem. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentuje się 26. chórów z 6. państw: Polski, Litwy, Serbii, Rumunii, Macedonii oraz Łotwy. Wydarzenie zainauguruje występ Chóru Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza ,,Universitas” w Jassach (Rumunia), który w ubiegłym roku zdobył I miejsce w kategorii chóry akademickie. Bieżąca edycja odbywać się będzie w ramach 100. rocznicy nadania autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce. Temu wydarzeniu zostanie poświęcona sesja naukowa, w trakcie której Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Warsonofiusz Biskup Siemiatycki w formie wykładu przedstawi drogę Cerkwi do autokefalii oraz jej historię w ostatnich 100. latach. Wśród wydarzeń towarzyszących organizatorzy oferują wystawę prac hajnowskich uczniów na temat architektury cerkiewnej, wystawę archiwalnym fotografii, koncerty towarzyszące w regionie i kraju.

Program wydarzenia:

Koncert Inauguracyjny, poniedziałek 13 maja 2024 r., godz. 18.00, Chór Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza ,,Universitas” w Jassach (Rumunia)

I dzień przesłuchań 16 maja 2024 r. (czwartek)

• Chór Parafii Prawosławnej św. Archanioła Michała – Stary Kornin (Polska)
  • Chór ,,Krynoczka” działający przy Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Bogurodzicy – Dubiny (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Bogurodzicy – Czyże (Polska)
  • Chór ,,Chabry” Parafii Prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego – Narew (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Bogurodzicy – Bielsk Podlaski (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej św. wielkiego męczennika Dymitra Sołuńskiego – Hajnówka (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego – Siemiatycze (Polska)
  • Chór dziecięcy Soboru Świętej Trójcy – Hajnówka (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej Narodzenia Bogurodzicy – Bielsk Podlaski (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej św. męcz. archimandryty Grzegorza Peradze – Białystok (Polska)
  • Chór Soboru Świętej Trójcy – Hajnówka (Polska)
  • Zespół żeński Wydziału Edukacji Muzycznej Chóralistyki i Rytmiki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina – Warszawa (Polska)
  • Chór Miasta Białegostoku – Białystok (Polska)

II dzień przesłuchań 17 maja 2024 r. (piątek)

• Chór młodzieżowy Parafii Prawosławnej Hagia Sofia – Białystok (Polska)
  • Zespół „Harmonika” – Ryga (Łotwa)
  • Chór „Elpa” – Ryga (Łotwa)
  • Katedralny Chór Soboru Zaśnięcia Bogurodzicy – Wilno (Litwa)
  • Chór Centrum Myśli Jana Pawła II – Warszawa (Polska)
  • Chór Studium Psalmistów i Dyrygentów – Hajnówka (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Bogurodzicy – Kraków (Polska)
  • Chór Politechniki Białostockiej „Polifonia” – Białystok (Polska)
  • Chór Prawosławnego Seminarium Duchowego – Warszawa (Polska)
  • Chór dziecięcy śww. Cyryla i Metodego – Wełes (Macedonia)
  • Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” – Warszawa (Polska)
  • Chór Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego – Belgrad (Serbia)

Koncerty towarzyszące:

• 14 maja 2024 r., godz. 18.00, katedra metropolitalna św. Marii Magdaleny w Warszawie (al. Solidarności 52) – Chór Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza  „Universitas” – Jassy (Rumunia)
  • 17 maja 2024 r., godz. 18.00, cerkiew Hagia Sophia w Białymstoku (ul. Trawiasta 5) – Chór „Elpa” – Ryga (Łotwa) – Zespół ‘Harmonika” – Ryga (Łotwa)
  • 17 maja 2024 r., godz. 18.00, cerkiew śww. app. Piotra i Pawła w Siemiatyczach (ul. Powstania Styczniowego 1) – Katedralny Chór Soboru Zaśnięcia Bogurodzicy – Wilno (Litwa)
  • 17 maja 2024 r. (piątek) godz. 18.30, kościół Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Hajnówce (ul. ks. P. Ściegiennego 7) – Chór Centrum Myśli Jana Pawła II – Warszawa (Polska)
  • 19 maja 2024 r. godz. 11.00, cerkiew św. wielkiego męczennika Dymitra Sołuńskiego w Hajnówce (ul. Warszawska 103) – Chór dziecięcy śww. Cyryla i Metodego – Wełes (Macedonia)
  • 19 maja 2024 r., godz. 19.00, Bielski Dom Kultury (ul. 3 Maja 2) – Chór Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego – Belgrad (Serbia)

Wydarzenia towarzyszące:

• Sesja naukowa poświęcona 100-leciu uzyskania samodzielności przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, 15 maja 2024 r., (środa) godz. 17.00, Centrum Dekanalne w Hajnówce (ul. ks. A. Dziewiatowskiego 7);
  • Wystawa archiwalnych fotografii: „100-lecie autokefalii Kościoła prawosławnego w Polsce”, 14 maja 2024 r., (wtorek) godz. 10.00, Centrum Dekanalne w Hajnówce (ul. ks. A. Dziewiatowskiego 7);
  • Wystawa plastyczna: „Z naszej perspektywy. Architektura sakralna Hajnówki i okolic”, 14 maja 2024 r., (wtorek) godz. 11.00, Hajnowski Dom Kultury.

Festiwal organizowany jest z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Autor: Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej