Praktycznie o prosforze w Dubinach

18 maja 2024 r., w Parafii p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach, odbyły się warsztaty pieczenia prosfor dla młodzieży – uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce i Szkoły Podstawowej w Dubinach. Warsztaty odbywające się w salce parafialnej poprowadził Dawid Jakubowski, dyrygent chóru Parafii p/w Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Doświadczenie duchowości, poprzez teorię połączoną z praktyką zawsze pozostaje w pamięci na długo i to właśnie mogliśmy poczuć: czytając modlitwy przed podjęciem tego zadania, ugniatając ciasto z mąki, drożdży, wody i soli. Wycinanie, stawianie pieczątek, nakładanie krążków symbolizujących dwie natury Chrystusa to przeżycia, które na długo zapadną w pamięci uczestników warsztatów. Cenne wskazówki pana Dawida dotyczące odpowiednich proporcji, wyrobu ciasta, temperatury i czasu pieczenia pozwolą w przyszłości służyć pomocą w parafiach gdzie prosfory są wypiekane.

Autor i zdjęcia: Patrycja Siemiacka