Na temat 100-lecia autokefalii polskiej Cerkwi w Starym Korninie

26 maja 2024 r., w świetlicy wiejskiej w Starym Korninie, miało miejsce spotkanie wpisujące się w obchody 100 – lecia Autokefalii Polskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej. Organizatorami wydarzenia była Parafia prawosławna p/w św. Archanioła Michała w Starym Korninie oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich ,,KORNIANKI’‚. Prelegentami wykładu pt. ,,100 lat Autokefalii Cerkwi w Polsce” byli: ks. mgr Archimandryta Włodzimierz (Dejneko) oraz ks. mgr Michał Markiewicz. Pierwszy z prelegentów przybliżył wymiar teologiczno – historyczny otrzymania autokefalii i drogę do jej uzyskania. Drugi prelegent skupił się zaś na historii polskiej Cerkwi Prawosławnej po uzyskaniu niezależlności. Podczas wydarzenia można było skosztować lokalnych specjałów przygotowanych przez ,,KORNIANKI”. Inspirujące i bardzo ciekawe spotkanie było doskonałą okazją do integracji lokalnej społeczności.

Autor: ks. Michał Markiewicz

Zdjęcia: Joanna Markiewicz