Biskup Hajnowski uczestniczył w rekolekcjach duchowieństwa w Dekanacie Warszawskim

Rekolekcje 2019

W dniach 11-12 kwietnia, w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyły się, z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, rekolekcje duchowieństwa Dekanatu Warszawskiego.

Podczas jutrzni, sprawowanej w czwartek wieczorem, miała miejsce spowiedź. Spowiednik dekanatu, ks. mitrat Jan Sezonow, w słowie wstępnym zwrócił uwagę na potrzebę duchowej roztropności i przemiany, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, gdy święta Cerkiew wzywa nas każdego dnia, abyśmy przynieśli owoce pokuty. Ksiądz Jan wezwał też do wybaczania swoim bliskim i wszystkim  którzy nas w jakikolwiek sposób skrzywdzili oraz przewinili się przed nami, albowiem sądem którym my sądzimy, będziemy sądzeni.

Piątkowej św. Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów, przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł w asyście odbywającego rekolekcje duchowieństwa.

Jego Eminencja metropolita Sawa modlił się w prezbiterium. Na zakończenie św. Liturgii zwrócił się do uczestników rekolekcji ze słowem pouczenia: „Sakrament pokuty, wprowadza nas w inny świat, świat w którym poświęcamy siebie Panu Bogu, stajemy przed Stwórcą, wyznajemy nasze grzechy. Dlatego tak ważne jest abyśmy mogli podczas naszych rekolekcji pojednać się z Bogiem, odnaleźć siebie samych. Dzisiaj przyjęliśmy Ciało i Krew naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Stojąc wspólnie przy jednym ołtarzu, stanowimy mistyczną jedność, która daje nam nową moc w codziennych trudach. Dzisiaj daliśmy tej jedności świadectwo. Zachowajmy ten nastrój jedności w Chrystusie i między sobą zawsze, a szczególnie w zbliżających się świętych dniach Wielkiego Tygodnia. Pamiętajmy że „jeżeli Bóg jest z nami, nikt przeciwko nam!” Każdy z nas, a szczególnie kapłan, jest powołany do bycia drugim Chrystusem, jak mówił Tertulian alter Christus, tym samym stajemy się przykładem dla innych.”

Jego Eminencja życzył duchowieństwu, ich rodzinom – małym cerkwiom oraz parafianom, błogosławionego święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Na zakończenie wysłuchano modlitw dziękczynnych po przyjęciu św. Eucharystii.

Po Liturgii zgromadzeni udali się na wspólną agapę.

Autor: hieromnich Piotr

Zdjęcia: ks. Andrzej Lewczak