Otwarcie XXXVIII Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

6 maja 2019 roku po raz 38. w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Od samego początku festiwal odbywa się z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Uroczyste otwarcie rozpoczęła wspólna modlitwa, której przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Festiwal swoją obecnością zaszczycili  Jego Ekscelencja  Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski, oraz Jego Ekscelencja Najprzewielbniejszy Warsonofiusz, Biskup Siemiatycki. W inauguracji tegorocznej edycji festiwalu wzięli udział licznie zgromadzeni goście, wśród których był Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski, europoseł prof. Karol Karski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło,  przedstawiciele władz samorządowych, mundurowych, przedstawiciele dyplomacji oraz licznie przybyli wielbiciele muzyki cerkiewnej. Podczas modlitwy za pomyślność 38. edycji festiwalu Jego Ekscelencja Biskup Hajnowski Paweł odczytał  przesłanie Zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Jego Eminencja Metropolita Sawa w swoich słowach podkreślił jak bardzo ważny jest aspekt hajnowskiego festiwalu oraz podziękował Panu Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie za objęcie festiwalu Honorowym Patronatem. Organizatorom festiwalu podziękował za pracę w przygotowaniu, a komisji oceniającej życzył zgodności w podejmowaniu decyzji. Dyrektor festiwalu ks. mitrat Michał Niegierewicz, Dziekan okręgu hajnowskiego, przywitał licznie zgromadzonych gości i wyraził zadowolenie z ich przybycia. W imieniu Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników festiwalu zwrócił się Pan Minister Adam Kwiatkowski, podkreślając rangę hajnowskiego festiwalu, który z biegiem lat przekształcił się w ważne wydarzenie kulturalne w naszym kraju. Pan minister na ręce Jego Ekscelencji Biskupa Hajnowskiego Pawła przekazał list oraz potwierdzenie Patronatu Honorowego Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Europoseł  prof. Karol Karski przywitał zgromadzonych gości w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, następnie zaś głos zabrał Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Podczas koncertu inauguracyjnego  wystąpił Chór Metropolitalny z miasta Ałmaty w Kazachstanie,  który jest zdobywcą nagrody Grand Prix ubiegłorocznej edycji hajnowskiego festiwalu. Chór pod dyrekcją Olega Owczannikowa wykonał 17 utworów, dostarczając słuchaczom wielu nieopisanych przeżyć duchowych. Koncert prowadził ks. Paweł Sterlingow. Przesłuchania konkursowe tegorocznej edycji festiwalu rozpoczną się w najbliższą środę 8 maja o godz. 16:00 w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce.

Autor: Justyna Marczuk

Zdjęcia: Zbigniew Dzwonkowski, Adrian Kazimiruk