W IV. Niedzielę po Wielkanocy, Metropolita Sawa przewodniczył uroczystościom w cerkwi Św. Jana Chrzciciela w Hajnówce

Dzień 19 maja 2019 roku, czyli IV niedziela po Zmartwychwstaniu Chrystusa, był w sposób uroczyście obchodzony w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce. Świętą Liturgię w tym dniu sprawował Jego Eminencja metropolita warszawski i całej Polski Sawa, w asyście arcybiskupa bielskiego Grzegorza oraz duchowieństwa. Po powitaniu hierarchów przez dzieci, władze samorządowe, radę parafialną i proboszcza rozpoczęła się Święta Liturgia podczas, której śpiewał chór parafialny dyrygowany przez Wirynieję Kociubajło. Kazanie wygłosił Jego Ekscelencja arcybiskup Grzegorz, który nawiązał do przeczytanego fragmentu Ewangelii mówiącego o uzdrowieniu paralityka. W pięknych i pouczających słowach przestawił znaczenie wydarzenia z przed 2000 lat dla ludzi żyjących współcześnie. W czasie Liturgii miało miejsce nagrodzenie miejscowego proboszcza ks. Jana Romańczuka mitrą. Jego Eminencja metropolita Sawa wręczając mitrę wspomniał wieloletnią służbę kapłańską ks. Jana, którą sprawował m.in. we Wrocławiu, Czyżach, a od kilku lat w Hajnówce, najpierw jako wikariusz, a obecnie jako proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Mitra, jak zauważył metropolita, jest nie tylko nagrodą i podziękowaniem za dotychczasową pracę na niwie Pańskiej, ale również mobilizacją do równie aktywnej służby duszpasterskiej w przyszłości. Poza proboszczem, metropolita Sawa nagrodził również miejscowego diakona Łukasza Ignatowicza godnością protodiakona. Orderem św. Marii Magdaleny III stopnia zostali odznaczeni parafianie, małżeństwo Ireny i Tarasa Ostrowierch, angażujących się w działalność dla dobra parafii, którzy zawodowo realizują się jako lekarze. Wręczenie orderów zbiegło się w czasie z jubileuszem 30 lat małżeństwa i imieninami p. Ireny. W słowie kończącym niedzielne uroczystości Jego Eminencja wyjaśnił znaczenie święta Paschy. Hierarcha przedstawił prawosławną symbolikę ikony Zmartwychwstania Pańskiego, która jest unikalna względem innych Kościołów chrześcijańskich. Jego Eminencja podziękował wszystkim zebranym, zauważając gorliwość miejscowych wiernych, o czym świadczy zbudowanie pięknej świątyni. Następnie proboszcz parafii, ks. mitrat Jan Romańczuk, wyraził wdzięczność hierarchom, duchownym i wiernym, którzy przybyli na Liturgię. Szczególne słowa skierowano do metropolity Sawy, dziękując za otrzymaną nagrodę, jak też za wsparcie i pomoc na jaką zawsze mógł liczyć ze strony Jego Eminencji.

protodiakon: Łukasz Ignatowicz

zdjęcia: archiwum parafii