Wizyta Biskupa Pawła w Kazachstanie

W dniach 16.05 – 20.05.2019r., na zaproszenie zwierzchnika Metropolitalnego Okręgu Republiki Kazachstanu Metropolity Aleksandra oraz z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy przebywała delegacja z Polski na czele z biskupem hajnowskim Pawłem. Oprócz władyki Pawła w skład delegacji weszli: ks. Paweł Sterlingow i lektor Marcin Bołtryk. Powodem wizyty były obchody 20 lecia utworzenia diecezji w Ałmacie, przybycie cudotwórczej Ikony Matki Bożej Fiodorowskiej oraz dzień urodzin Metropolity Astany i całego Kazachstanu Aleksandra. W piątek 17 maja delegacja z Polski brała udział w nabożeństwie dziękczynnym z okazji przybycia Ikony Fiodorowskiej MB. Następnego dnia w Sofijskim Soborze była celebrowana Boska Liturgia, której przewodniczył metropolita Aleksander wraz z hierarchami z Polski, Mołdawii, Rosji i Kazachstanu. Po liturgii wszyscy biskupi udali się na oficjalne spotkanie z władzami Ałmaty. W niedzielę delegacja uczestniczyła w boskiej Liturgii sprawowanej na placu przed katedrą św. Mikołaja w południowej stolicy Kazachstanu. Liturgię sprawowało kilkunastu biskupów , około 50 kapłanów i kilkunastu diakonów. W godzinach popołudniowych delegacja z Polski miała okazję odwiedzić najbardziej reprezentacyjne świątynie Ałmaty a także zapoznać się z realaiami życia cerkiewnego w Kazachstanie. Wieczorem Bp Paweł wraz z towarzyszącymi mu osobami spotkał się z metropolita Aleksandrem. Podczas spotkania władyka Paweł otrzymał  Krzyż świętych męczenników Serafina i Teraponta natomiast Ks.Pawel Sterlingow i lektor Marcin Bołtryk Medal świętych Serafina i Teraponta – odznaczenia Metropolii Kazachstańskiej. Jednym z owoców wizyty na ziemi kazachstanskiej było nawiązanie  współpracy z członkami komisji kanonizacyjnej Cerkwi Kazachstanu. Udało się uzyskać informacje dotyczące świetego kapłana męczennika Jerzego Stepaniuka, który pochodził ze wsi Policzna z parafii Werstok. Św. Jerzy Stepaniuk oddał swoje życie za Wiarę ponad sto lat temu i został kanonizowany na początku naszego stulecia. Członek do spraw kanonizacji  o. Jakub  Woroncow przekazał  fragment kamienia z nagrobka świetego Jerzego, który jako wielka pamiątka po tym świętym zostanie przekazany do werstockiej cerkwi.

Autor: ks. Paweł Sterlingow.

Zdjęcia: Autor.