Biskup Hajnowski, przewodniczył uroczystościom Św. Jana Teologa w Orli

Od ponad pięciu wieków mieszkańcy ziemi orlańskiej szczególną czcią obdarzają umiłowanego z uczniów Chrystusa, świętego apostoła Jana Teologa. Dokument z 1512 roku mówi o istnieniu w Orli dwóch cerkwi, parafialnej świętego Symeona Stylity i zamkowej świętego Jana. Pomimo, iż po cerkwi zamkowej nie pozostały nawet fundamenty, wierni nadal licznie przybywają wiosną oraz jesienią do cerkwi świętego archanioła Michała w Orli, by pokłonić się i pomodlić przed ikoną świętego. Tegoroczne uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się całonocnym czuwaniem odprawionym przez parafialne duchowieństwo. W sam dzień święta sprawowano małe poświęcenie wody oraz odczytano akatyst świętemu Janowi. Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, św. Liturgii przewodniczył biskup hajnowski Paweł w asyście licznie przybyłego duchowieństwa. Przed św. Liturgią na arcypasterza oczekiwały dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Orli. Przed cerkwią św. archanioła Michała dostojnego Gościa, pięknymi wiązankami róż, witały dzieci oraz młodzież z bractwa działającego przy parafii. Następnie hierarchę przywitał Leon Pawluczuk wójt Gminy Orla wraz z Grzegorzem Warchołem przewodniczącym Rady Gminy Orla, Ireną Odzijewicz sekretarz Gminy Orla, Marią Tomczuk dyrektor Szkoły Podstawowej w Orli oraz Kariną Jaroszewicz p.o. dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Orli. W dalszej kolejności arcypasterza przywitał chlebem i solą starosta cerkiewny Anatol Martynowicz oraz ks. prot. Sławomir Chwojko proboszcz parafii prawosławnej w Orli. Podczas małego wejścia biskup Paweł w imieniu Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego za wieloletnią pracę dla dobra Cerkwi nagrodził proboszcza ks. Sławomira Chwojko prawem noszenia mitry. Po Ewangelii kazanie wygłosił ks. prot. Rustam Belov, w którym odnosząc się do świętego dnia, wskazał na jego miłość do Chrystusa i którego sam Zbawiciel usynowił Bogurodzicy. Każdy z nas, w jakimś sensie, jest krewnym Chrystusa – stwierdził kaznodzieja. Przyjmując Ciało i Krew Chrystusa stajemy się jednością z Chrystusem. „Przyjmując, w te świąteczne paschalne dni, świętą Eucharystię przyjmujemy życie wieczne. Krew Chrystusa staje się dla nas wodą żywą, która zmywa grzechy i daje życie wieczne. Przyjmując Eucharystię łączymy się z Cerkwią triumfującą – niebiańską w której są Chrystus, Przenajświętsza Bogurodzica, święty apostoł Jan, wszyscy apostołowie. Wszyscy przyłączamy się do nich, by wspólnie świętować Paschę i pamięć świętego apostoła Jana. Prośmy Boga, aby żyć tak, by nasze życie choć trochę przypominało życie apostoła Jana, by choć w części pokochać Boga tak, jak pokochał go sam apostoł Jan Teolog”. Tradycyjnie uroczystą św. Liturgię upiększał śpiew dwóch chórów parafialnego i młodzieżowego pod dyrekcją Dymitra Martynowicza. Podczas Liturgii wielu wiernych przystąpiło do św. Eucharystii. Po świątecznej procesji biskup Paweł zwrócił się do wszystkich zebranych, podkreślając jak ważne jest to święto, które przypadło w okresie paschalnym. „Święto, które przypada w czasie – kontynuował biskup – kiedy na całym świecie, różnymi językami dźwięczą słowa hymnu Paschy – Chrystus Zmartwychwstał! Dzisiejsze święto w parafii orlańskiej jest szczególne, gdyż proboszcz tej parafii – ks. Sławomir Chwojko dostąpił cerkiewnej nagrody przyznanej przez Święty Sobór Biskupów naszej Cerkwi. Byliśmy świadkami nagrodzenia dotychczasowych trudów ks. Sławomira na rzecz Cerkwi”. Następnie władyka zwrócił się do wszystkich zebranych słowami: „Życzę, aby Bóg zesłał każdemu z Was swoją miłość, łaskę i błogosławieństwo dzięki wstawiennictwu świętego Jana Teologa”. Na zakończenie hierarcha podziękował wszystkim obecnym, duchownym, chórowi, dzieciom, młodzieży, radzie parafialnej oraz władzom samorządowym. Następnie proboszcz parafii podziękował biskupowi Pawłowi za przybycie, arcypasterską Liturgię, będącą pełnią życia i radości cerkiewnej.

Autor: ks. Andrzej Żukowicki

Zdjęcia: archiwum Parafii Prawosławnej w Orli.