Św. Mikołaja w hajnowskim Soborze

Dzień przeniesienia relikwii św. Mikołaja do Bari jest jednym z trzech uroczyście obchodzonych świąt w parafii św. Trójcy w Hajnówce. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Hajnowski Paweł. W przeddzień Jego Ekscelencja wraz z duchowieństwem dekanatu hajnowskiego sprawował Całonocne Czuwanie. W dniu święta sprawowano dwie Boskie Liturgie. Pierwszą o godzinie 7.30 sprawowali wikariusze Soboru Św Trojcy księża Marek Jurczuk i Paweł Korszak. Bezpośrednio po liturgii był sprawowany obrzęd Małego Poświęcenia Wody. O godzinie 9.30 przed wejściem do świątyni Władyka Paweł został powitany przez przedstawicieli władz samorządowych , młodzież i dzieci a także radę parafialną. Jego Ekscelencji asystowało 15 kapłanów i 3 diakonów. Podczas Małego Wejscia Bp Pawel odznaczył nagrodami paschalnymi trzech duchownych: Ks. Piotra Kamienskiego – protojerejstwem, Ks. Michała Markiewicza – nabiedrennikiem i o. hierodiakona Patryka Orzechowskiego – podwójnym orarionem. Kazanie po odczytaniu fragmentu Ewangelii wygłosił ks. prot. Jerzy Klimiuk z Narewki. Kaznodzieja przytoczył żywot św. Mikołaja jako przykład pokory i miłości tak potrzebny do dawania świadectwa wiary współczesnemu światu. Po liturgii miała miejsce procesja, po której Bp. Paweł pozdrowił zebranych wiernych i duchowieństwo z okazji święta życząc wielu Łask Bożych i nieustającej opieki św. Mikołaja.

Autor: ks. Paweł Sterlingow

Zdjęcia:  Autor.