Święto parafialne w Białowieży

W dniach 21 – 22 maja br. odbyły się uroczyste obchody święta ku czci patrona Cerkwi w Białowieży – święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry Licyjskiej do Bari. W wigilię święta (21.05 – wtorek) o godzinie 17.00 odbyło się nabożeństwo całonocnego czuwania. W środę 22.05 – świąteczne  uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00, kiedy to został odczytany akatyst  do św. Mikołaj Cudotwórcya, Następnie rozpoczęła się św. Liturgia, a przewodniczył jej proboszcz białowieskiej parafii ks. Sergiusz Korch, w asyście  licznie zebranego duchowieństwa W czasie Liturgii, po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii, do zebranych wiernych, z pouczeniem zwrócił się ks. Michał Siemieniuk, wikariusz parafii Św. Męczennika Dymitra w Hajnówce. W swojej homilii, kapłan pokrótce przybliżył uczestnikom nabożeństwa życie św. Mikołaja Cudotwórcy. Zaznaczył także iż św. Mikołaj powinien być dla każdego wzorem do naśladowania pod względem miłości do bliźniego. On nigdy nie przechodził obojętnie obok drugiego człowieka, zawsze mu pomagał – nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo – swoją modlitwą, a my dzisiaj o tym zapominamy. Dlatego biorąc dobry przykład od św. Mikołaja Cudotwórcy powinniśmy częściej troszczyć się o innych oraz modlić się za nich. Świętą Liturgię tradycyjnie zakończyła uroczysta procesja wokół świątyni, w trakcie której duchowni wznieśli krótką modlitwę za zdrowie wiernych, a także poświęcono nowy krzyż kamienny który dzięki dobremu sercu Pana Eugeniusza Oksentowicza stanął w miejsce starego – zniszczonego  duchem czasu. Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii – ks. Sergiusz Korch zwrócił się do wszystkich z krótkim słowem w którym podziękował przybyłemu duchowieństwu za udział w świątecznych nabożeństwach, oraz wszystkim zebranym wiernym za przybycie, udział w nabożeństwach, a także wszystkim osobom, które uczestniczyły w przygotowaniach do tego ważnego dla parafii święta.

Autor: ks. Piotr Trochimczuk

Zdjęcia: Autor.