Biskup Hajnowski wziął udział w uroczystościach ku czci Bielskiej Ikony Bogurodzicy

W dniach 8 i 9 czerwca br., w Bielsku Podlaskim w szczególny sposób obchodzono święto Matki Bożej w jej bielskiej ikonie. Uroczystości rozpoczęły się w najstarszej świątyni miasta, cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w wigilię święta. W dniu święta, w niedzielny poranek we wszystkich bielskich cerkwiach  odsłużono św. Liturgię, by następnie wyruszyć z różnych stron miasta w procesjach do do cerkwi Narodzenia Bogurodzicy, by tu pokłonić się cudotwórczej ikonie. Następnie wyruszono wraz z ikoną, idąc ulicami miasta, do cerkwi Opieki Matki Bożej, gdzie miały odbyć się tegoroczne uroczystości. Świętą Liturgię celebrował metropolita Sawa w asyście arcybiskupa Grzegorza, biskupów Pawła, Andrzeja i Warsonofiusza wraz z przybyłym duchowieństwem. Po odczytaniu fragmentów św. Ewangelii homilię wygłosił biskup supraski Andrzej, który przybliżył historię życia, trudów i cierpienia Najświętszej Bogurodzicy. Podkreślił, że całe człowieczeństwo jest powołane do osiągnięcia świętości i jest wpisane w rytm życia Cerkwi prawosławnej.

Autor: ks. Adam Dzienisiuk

Zdjęcia: Irena Łozowik