Święto Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach

W sobotę 21 września Cerkiew prawosławna uroczyście świętowała pierwsze święto z grona 12 wielkich świąt w nowym roku liturgicznym. Dla prawosławnych wiernych jest to święto rodziny, dzień radości i nadziei, o których przepięknie mówią słowa troparionu śpiewane w tym dniu: „Narodzenie Twe, Bogurodzico Panno, obwieściło radość całemu światu, albowiem z Ciebie zajaśniało Słońce Prawdy, Chrystus Bóg nasz…”.Święto Rożdiestwo Preswiatoj Bohorodicy to dzień szczególny w Parafii Prawosławnej w Dubinach. Pod tym wezwaniem była poprzednia dubińska cerkiew parafialna. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w piątek od całonocnego czuwania celebrowanego przez proboszcza ks. Andrzeja Busłowskiego. Następnie w sobotę z rana odprawiono akatyst ku czci Narodzenia Bogurodzicy oraz małe oświęcenie wody. Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył dziekan okręgu hajnowskiego ks. mitrat Michał Niegierewicz w asyście licznie przybyłego duchowieństwa i przy śpiewie dubińskiego chóru pod kierunkiem p. Krzysztofa Haponiuka. Zwieńczeniem świętowania była uroczysta procesja wokół świątyni, zakończona podziękowaniami ks. dziekana i ks. proboszcza za wspólną modlitwę.

Autor: ks. Marek Litwiniuk

Zdjęcia: Autor