Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego w hajnowskim Soborze Świętej Trójcy

W dniach 26-27 września 2019 r. w hajnowskim soborze Św. Trójcy uroczyście obchodzono święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Tegoroczne świąteczne uroczystości miały wyjątkowy przebieg. Nabożeństwom całonocnego czuwania oraz św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Paweł biskup hajnowski. Podczas boskiej Liturgii  homilię, przybliżającą historię święta oraz wyjaśniającą znaczenie krzyża w życiu prawosławnego chrześcijanina, wygłosił proboszcz hajnowskiej katedry – ks. mitrat Michał Niegierewicz. Po zakończeniu św. Liturgii wszyscy zebrani w uroczystej procesji udali się na skrzyżowanie ul. Chemicznej i ul. Tamary Sołoniewicz, gdzie miało miejsce poświęcenie  krzyża, odrestaurowanego dzięki staraniom hajnowskiego koła Bractwa św. św. Cyryla i Metodego. Ten Święty Krzyż, najstarszy w Hajnówce, pochodzi z 1914 roku. Jest jedynym zachowanym  krzyżem uświęcającym dawne leśne skrzyżowanie uroczyska Hajnowszczyzna (Ayjnowszczyzna). Łączyły się tu kierunki wschód (Wołkowysk, Białowieża) – zachód (Bielsk Podlaski) oraz północ (Narewka, Dubiny) – południe (Orzeszkowo -Kleszczele). Droga ta nosiła powszechną nazwę „Carski gościniec”. Był to trakt rozgraniczający grunta wsi Dubiny od uroczyska Hajnowszczyzna. Droga i skrzyżowanie funkcjonowały do 1915 roku, kiedy to na nasze ziemie wkroczyli Niemcy i wybudowali tu Fabrykę Chemiczną. Wówczas krzyż przeniesiono w to miejsce, gdzie znajduje się do dziś. (relacja ks. prot. Eugeniusz Podgajecki). Po zakończeniu obrzędu poświęcenia krzyża do zebranych zwrócił się biskup hajnowski Paweł. Władyka podziękował wszystkim zebranym, na czele z przedstawicielami władz samorządowych, za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Szczególne słowa podziękowań skierował ku osobom zaangażowanym w dzieło generalnego remontu ponad stuletniego krzyża. Krzyż, który odzyskał swój dawny blask jest, jak podkreślił Jego Ekscelencja, świadectwem głębokiej wiary oraz troski prawosławnej społeczności Hajnówki o pielęgnowanie swojej historii i tradycji.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Michał Dziewiatowski, Aleksandra Jakimiuk, autor