Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko – Bielskiej w Radomiu

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski w dniu 28 grudnia 2019 r. Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko – Bielskiej brał udział w finałowym koncercie XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „STAROPOLSKIE KOLĘDOWANIE– Radom 2019, który odbył się w radomskim Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Przyjazd chóru duchownych był inspirowany przez proboszcza Parafii Prawosławnej – ks. Pawła Sidoruka, który w przeszłości aktywnie uczestniczył w działalności chóru duchowieństwa. Przesłuchania festiwalowe odbyły się w miesiącach listopadzie i  grudniu br. w określonych  rejonach. Do finału zakwalifikowało się 29 zespołów artystycznych, które zostały nagrodzone wg. różnych kategorii. Uwieńczeniem całego festiwalu był koncert Chóru Duchowieństwa. Tradycję Prawosławia, istotę kolędowania i historię chóru przedstawił kierownik i dyrygent: ks. Mitrat Michał Niegierewicz. W wykonaniu Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko – Bielskiej, licznie przybyła publiczność usłyszała wiele kolęd tradycji słowiańskiej w językach: rosyjskim, białoruskim, ukraińskim, polskim a nawet portugalskim. Gościnnie z chórem wystąpił solista – Pan Michał Skiepko. Na zakończenie występu chór wykonał Mnogoletstwije w kilku językach. W słowach podziękowania władz kościelnych, samorządowych i publiczności można było odczuć wielkie zainteresowanie wschodnimi kolędami, jak i Prawosławiem. Po koncercie duchowni odwiedzili przepiękną Cerkiew Św. Mikołaja w Radomiu i parafię, gdzie proboszcz ugościł chórzystów uroczystą kolacją. XVIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” w 2019 roku odbywał się pod honorowym patronatem Ordynariusza Diecezji Radomskiej, księdza biskupa Henryka Tomasika, prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Autor: ks. diakon Marek Maciuka

Zdjęcia: Autor