Biskup Hajnowski Paweł uczestniczył w uroczystościach święta Bielskiej Ikony Matki Bożej

W dniach 13-14 czerwca br. Jego Ekscelencja Biskup Hajnowski Paweł uczestniczył w obchodach święta Bielskiej Ikony Matki Bożej. W sobotnie popołudnie o godzinie 18:00 w Cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim rozpoczęło się nabożeństwo Całonocnego Czuwania, które wspólnie celebrowali Jego Ekscelencja Arcybiskup Bielski Grzegorz oraz Jego Ekscelencja Biskup Hajnowski Paweł. Podczas uroczystej świątecznej Litii biskupi dokonali poświęcenia chlebów, pszenicy, wina i oleju. Na koniec Wsienoszcznoho Bdienija do przybyłych wiernych zwrócił się ze słowem Władyka Grzegorz. Arcypasterz przypomniał historię cudotwórczej ikony, jej znaczenie dla miasta, jego mieszkańców oraz przybywających do Bielska Podlaskiego pielgrzymów. Centralne obchody święta odbyły się w Niedzielę 14 czerwca w Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim. Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i Całej Polski w asyście biskupów wikariuszy Diecezji Warszawsko – Bielskiej oraz licznie przybyłego duchowieństwa. Przed rozpoczęciem nabożeństwa zwierzchnik naszej Cerkwi przypomniał historię bielskiej ikony Przenajświętszej Bogurodzicy, zwrócił uwagę na fakt, iż nie opuściła ona nigdy swojego miasta. Hierarcha podkreślił jak ważnym elementem życia cerkiewnego jest Święta Eucharystia, stanowiąca fundament naszej wiary. Wiary, która pozwala zwyciężyć wszelkie zło. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy to spotykamy się z rożnego rodzaju „atakami” na Cerkiew. Każdy z nas powinien być żołnierzem Chrystusowym, który stanie w obronie swojej matki – Cerkwi nie zważając na wszechobecną krytykę. W trakcie Świętej Liturgii kazanie wygłosił Biskup Siemiatycki Warsonofiusz, który w swoich słowach podkreślił znaczenie kultu Bogurodzicy. Po zakończeniu uroczystości Jego Eminencja Metropolita Sawa, dziękując za trud i poświęcenie w służbie Bogu i Cerkwi, odznaczył świętujących czterdziestolecie związku małżeńskiego ks. mitrata Jarosława Dmitruka Orderem Świętej Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami oraz matuszkę Olgę Dmitruk Orderem Świętej Marii Magdaleny III stopnia.

Autor: Piotr Panfiluk

Zdjęcia: Irena Łozowik