Koncert Okolicznościowy zapowiadający XXXIX międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce

Tradycyjnie Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się wiosną. W tym roku, z powodu panującej epidemii, wydarzenie przeniesiono na wrzesień. Przypomnieniem i zapowiedzią festiwalu był koncert w wykonaniu Chóru Parafialnego Świętej Trójcy w Hajnówce. Koncert odbył się w niedzielę (21.06) w Hajnowskim Domu Kultury. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł, Prawosławny Biskup Hajnowski, a także Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. Ks. mitrat Michał Niegierewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej podkreślał, że niedzielny koncert  jest zapowiedzią kolejnej edycji wydarzenia. – To swego rodzaju zwiastun tak bardzo oczekiwanej przez wszystkich normalności, także tej koncertowej – dodał. Przypomniał, że Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa podlaskiego. Marszałek Artur Kosicki podkreślał, że Festiwal na stałe wpisał się w mapę wydarzeń kulturalnych naszego regionu. – Nie wyobrażam sobie, jako przedstawiciel Zarządu Województwa Podlaskiego, żebyśmy tak wspaniałego wydarzenia nie finansowali – zaznaczył – Naszym obowiązkiem jest dbać o dobro kulturalne, o tradycję i o wspólnotę naszego regionu. Jesteśmy wspólnotą, wyznajemy te same chrześcijańskie wartości, dlatego wspieramy i będziemy wspierać prawosławnych mieszkańców naszego regionu. Marszałek przypomniał, że w tym roku, po raz pierwszy w historii władze Rzeczpospolitej Polskiej oraz Samorząd Województwa Podlaskiego pomogły prawosławnym chrześcijanom w sprowadzeniu z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie Świętego Ognia, symbolizującego Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. – To było trudne przedsięwzięcie. W sytuacji panującej pandemii prawie niemożliwe do zrealizowania, ale dzięki pomocy prezydenta Andrzeja Dudy udało się sprowadzić Święty Ogień – podkreślał Artur Kosicki. Dodał, że samorząd województwa będzie co roku pomagał w sprowadzeniu Świętego Ognia z Jerozolimy. Hajnowski Festiwal Muzyki Cerkiewnej odbywa się od blisko 40 lat. Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i renomą. Od wielu lat patronat honorowy nad festiwalem obejmuje Prezydent RP. Biskup Hajnowski Paweł, na ręce ministra Adama Kwiatkowskiego, złożył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podziękowania za to wsparcie. Hierarcha w swych słowach skierowanych do przybyłych gości podkreślił również, iż śpiew cerkiewny jest wspólnym kulturowym bogactwem. Należy cenić to bogactwo i przekazywać je kolejnym pokoleniom, gdyż jest ono świadectwem duchowego zdrowia. Biskup Paweł przekazał wszystkim zebranym błogosławieństwo zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej w Polsce Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski.  List od prezydenta Andrzeja Dudy do organizatorów Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i do gości koncertu zapowiadającego wydarzenie, odczytał minister Kwiatkowski. W liście czytamy m.in.: „twórczość czerpiąca z liturgicznych obrzędów kościoła prawosławnego, to bezcenny skarb naszej tradycji”. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie i na świecie. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Rokrocznie gości ponad tysiąc śpiewaków oraz kilkuset gości z całego świata. W tym roku odbędzie się jego 39. edycja. W niedzielę (21.06), podczas koncertu zapowiadającego główne wydarzenie, na scenie Hajnowskiego Domu Kultury, goście usłyszeli kilkanaście pieśni religijnych w wykonaniu znakomitych artystów. Koncert odbył się przy zachowaniu wymogów sanitarnych.

Autor: Aneta Kursa, za https://www.wrotapodlasia.pl

Zdjęcia: Aleksandra Jakimiuk, https://www.wrotapodlasia.pl