ELEOS na święta

Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań, odwiedzin, powrotu naszych bliskich z dalekich wyjazdów. Wokół świątecznego stołu zbiera się cała, dotychczas rozproszona, rodzina. Milkną kłótnie, narzekania, pretensje… Cieszymy się, że znowu jesteśmy razem. Są jednak takie miejsca gdzie magia świąt Bożego Narodzenia wygląda nieco inaczej. Domy Opieki. Tu zawsze jest gwarno, szumnie… tu trudno znaleźć chwilę by pobyć samemu. Niestety zbyt często nie czeka się tu, że ktoś nas odwiedzi, zostanie na kilka dni. Co najwyżej wpadnie na chwilę by się przywitać, pozdrowić, uściskać… i dalej biegnie. Już go nie ma. Dlatego takie chwile, dlatego każde odwiedziny, są tu tak mocno przeżywane i stają się wydarzeniem, które na długo zapisuje się w pamięci Podopiecznych Domów Opieki. A jeśli jeszcze uda się porozmawiać, pożartować, razem zaśpiewać kolędę, przysiąść na skraju łózka i … To czegóż więcej trzeba? To już prawdziwe święto, a skromny prezent staje się wielkim darem na podobieństwo tych jacy królowie-magowie złożyli u stóp nowonarodzonego Chrystusa w Betlejem. Takie niezwykłe odwiedziny przeżywali podopieczni Prawosławnych Domów Opieki w Hajnówce, Grabarce, Kożynie i Trześciance w środę 22.12. br. Z duszpasterską wizytą przybył do nich Jego Ekscelencja Biskup Hajnowski Paweł, któremu towarzyszyli ks. Jan Wołkowycki (dyrektor Prawosławnego Domu Opieki Samarytanin – reprezentujący Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS Diecezji Warszawsko – Bielskiej) i ks. diakon Gabriel Masalski (reprezentujący Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS Diecezji Białostocko – Gdańskiej). W ramach akcji „ELEOS na święta” odwiedzili 160 pensjonariuszy w/w Domów, którym złożyli życzenia i przekazali świąteczne upominki. W tym miejscu składamy podziękowania Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego, który był sponsorem większości paczek. Ks. Biskup zapoznał się z działalnością Domów, ich aktualnymi problemami i sukcesami. Wysłuchał planów opiekuńczo – inwestycyjnych na rok 2022. W głównej jednak mierze chodziło o dzielenie się radością. Post przed Bożym Narodzeniem jest przecież okresem wyjścia na spotkanie przychodzącego do nas Boga. Rozmyślań nad Jego miłością do człowieka i naszą na nią odpowiedź. Modlitwa, miłosierdzie, ale i radosne uściśnięcie dłoni drugiego człowieka, oto nasz dar i odpowiedź. W środę 22.12. nasze Domy Opieki wypełniły się więc wspólnym śpiewaniem kolęd, a Staruszkowie znają ich dużo i wbrew pozorom mają mocne głosy. Żartowano, wspominano, śmiano się, życzono sobie by za rok nikogo nie zabrakło przy wigilijnym stole, do którego zaproszono również Ekscelencję i duchownych. Atmosfera była tak niesamowita, że „krótka wizyta”, rozpoczęta o godz. 9,00 zakończyła się dopiero w godzinach wieczornych. Nikt jednak nie żałował tych godzin wspólnie spędzonych. To był dobry czas. ELEOS na święta. Akcja jest organizowana już po raz drugi. Niesie wiele otuchy i radości. Razem ze świąteczną paczką Pensjonariusze Domów Opieki otrzymują trochę uwagi, towarzystwa, radości… czują że są dla kogoś ważni. Czy to tak dużo??? Dla Nich tak. Bardzo. W święta rozejrzyjmy się wokoło. Może ktoś obok, sąsiad przez ścianę… także tego potrzebuje?

Autor: ks. Doroteusz sawicki

Zdjęcia: Archiwum PMOM ELEOS