Zimowa pielgrzymka hajnowskiej młodzieży

Dnia 29 stycznia 2022 r. młodzież z bractwa działającego przy soborze świętej Trójcy w Hajnówce wybrała się na pielgrzymkę do monasterów w Zwierkach oraz Supraślu. Wyjazd odbył się dzięki wsparciu otrzymanemu z Urzędu Miasta w Hajnówce w ramach projektu „Organizacja czasu wolnego podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży – Akcja Zima 2022”. Z Hajnówki wyruszyliśmy wczesnym rankiem. Towarzyszyły nam modlitwy, w których prosiliśmy Boga o błogosławieństwo na nasz wyjazd. Kiedy dojechaliśmy do Zwierek z radością powitały nas Siostry, które opowiedziały historię św. Gabriela oraz ich klasztoru. Część z uczestników naszej pielgrzymki pierwszy raz w życiu mogła dokładnie podziwiać główną świątynię oraz przyłożyć się do cząstki relikwii św. Gabriela. Później wyruszyliśmy do Supraśla. W Ławrze Supraskiej powitał nas hierodiakon Piotr. Nasza młodzież z wielkim zainteresowaniem poznawała bogatą historię klasztoru w Supraślu. Mieliśmy to szczęście, że dane było nam zobaczyć freski w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Każdy uczestnik pielgrzymki przyłożył się do Ikony Supraskiej Matki Bożej. Na koniec zwiedzania klasztoru zeszliśmy do krypty, w której pochowany jest ś. p. arcybiskup Miron Chodakowski. Na grobie arcybiskupa Mirona wznieśliśmy modlitwę za spokój Jego duszy. Następnie zobaczyliśmy także izbę pamiątkową poświęconą Jego pamięci. Potem udaliśmy się do Muzeum Ikon, w którym hajnowska młodzież oglądała przepiękne wystawy. Młodzież zauważyła to, że każda sala poświęcona jest innemu tematowi, który związany jest z ikonografią. Po zwiedzaniu muzeum, udaliśmy się do restauracji w Białymstoku na obiad. Miłą niespodzianką po obiedzie, był seans filmowy w białostockim kinie Helios. Cały wyjazd zorganizowany został z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych. Cali i zdrowi na wieczór powróciliśmy pod sobór chwaląc Trójjedynego Boga za możliwość uczestnictwa w pielgrzymce.

Autor i zdjęcia: ks. Krzysztof Kuderski