Święto Ikony Matki Bożej „Starokorniańskiej”

Zgodnie z ustalonym zwyczajem w pierwszą niedzielę po święcie Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy parafia w Starym Korninie uroczyście obchodzi święto Ikony Matki Bożej „Starokorniańskiej”. 04-09-2022 r. świąteczny dzień rozpoczął się od obrzędu poświęcenia wody, po którym odczytano akatyst ku czci Matki Bożej. Najważniejszą częścią uroczystości była święta Liturgia. Przewodniczył jej dziekan Dekanatu Hajnowskiego – ks. mitrat Michał Niegierewicz. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Ihumen Pafnucy (Jakimiuk). Kaznodzieja przypomniał zebranym historię Starokorniańskiej Ikony Matki Bożej, podkreślając jak ważne miejsce w życiu prawosławnych chrześcijan zajmuje Bogurodzica. Po zakończonej Liturgii miała miejsce uroczysta procesja będąca zwieńczeniem świątecznych uroczystości.

Autor: Mateusz Markiewicz

Zdjęcia: ks. Michał Markiewicz, autor