Inaugaracja 41. festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce

Po raz 41. rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal ,,Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. To jedno z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez naszą Cerkiew. Festiwal posiada międzynarodowy status, jest ceniony i szanowany nie tylko w kraju, a także po za jego granicami. 41. Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski.

12 września w hajnowskim soborze św. Trójcy miała miejsce uroczysta inauguracja tegorocznej edycji festiwalu. Tradycyjnie rozpoczęto ją nabożeństwem dziękczynnym odprawionym przez Jego Eminencję Wielce Błogosławionego Sawę, Metropolitę Warszawskiego i całej Polski. Następnie głos zabrał Jego Eminencja, który podkreślił znaczenie śpiewu cerkiewnego dla wierzącego człowieka i jego duszy. Hierarcha wskazał, że śpiew wzmacnia siłę modlitwy, zbliżając ku Bogu – „…śpiewajmy wraz z chórami pieśni dziękczynne Panu podczas tego całego tygodnia. Niech to śpiewanie będzie niejako zalążkiem na codzienne śpiewanie w naszym życiu…jest to modlitwa duszy…”.

Słowa podziękowania w kierunku organizatorów wyraził wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski – „…Mam świadomość ile wysiłku należało włożyć, aby ten festiwal w tym wymiarze doszedł do skutku. Towarzyszy nam świadomość różnego rodzaju przeciwności, w szczególności wynikającej z agresji rosyjskiej na Ukrainę, tej zawieruchy wojennej, którą wszyscy odczuwamy, w tym także festiwal…”.

Przemawiał także gospodarz Hajnówki, burmistrz Jerzy Sirak po wystąpieniu którego 41. Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” uznano za otwarty.

Wśród gości wieczoru znaleźli się Ich Ekscelencje: arcybiskup białostocki i gdański Jakub, arcybiskup bielski Grzegorz, biskup hajnowski Paweł, biskup supraski Andrzej oraz biskup siemiatycki Warsonofiusz. Obecni byli przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego. Samorząd województwa reprezentował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Nie zabrakło  posłów na Sejm RP, jak i reprezentantów samorządu szczebla powiatowego, miejskiego i gminnego. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych.

Zwieńczeniem wieczoru był występ olsztyńskiego Chóru „Bel Canto” pod dyrekcją prof. Jana Połowianiuka. Chór wykonał koncert, na który składały się utwory znanych i cenionych kompozytorów muzyki cerkiewnej, takich jak m. in. D. Bortniański, A. Archangielskij. Ostatnim wykonanym utworem było ,,Radujtiesia ludije’’ G. Sartiego.

Autor: Emilia Korolczuk

Zdjęcia: Tomasz Grześ