Podsumowanie warsztatów pisania ikon w Dubinach

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i Całej Polski w dniach 11 – 17 września 2023 r., przy parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach, odbyły się warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży. Naukę pisania ikon rozpoczęło 13 uczniów z Hajnówki i okolic. Organizatorem warsztatów była Parafia prawosławna p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach. Zajęcia prowadził ks. Paweł Zabrocki, zastępca dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. W czasie warsztatów nie tylko z wielkim oddaniem i troską przekazał On swoją wiedzę i umiejętności, ale ukazał wyjątkową drogę do św. Mikołaja – drogę ikonopisca, który poza zdolnościami plastycznymi rozwija dar modlitwy, uczy się pokory, cierpliwości, miłości Bożej. Zdobywa spokój, czerpie radość i dobro. Otwiera swoje serce na Boga i drugiego człowieka. Uczestnicy podczas warsztatów dowiedzieli się, że przy pisaniu ikony obowiązują pewne kolejne czynności. Na początku nakładali ciemne barwy, a później wszystko rozjaśniali. W odpowiedniej kolejności wykonywali wszystkie elementy, rozpoczynając od szaty, następnie włosy, twarz, a także tło oraz ramę, nimb i na końcu podpis. Nakładając coraz to kolejne rozjaśnienia, udało się wydobyć rysy z pisanego oblicza świętego. Uczestnicy poznali nie tylko sposób pisania ikony, ale też nową terminologię związaną z ikonopisarstwem, poznali znaczenie takich słów jak: sankir, blik, kowczeg czy olifa. Warto zaznaczyć, że choć wszyscy pisali ikonę świętego Mikołaja to jednak każda ikona była inna, gdyż każdy z uczestników wkładał w nią cząstkę siebie. Uczestnicy wyrazili swoje podziękowania organizatorom i ks. Pawłowi Zabrockiemu za poświęcony czas, cierpliwość i wyrozumiałość, ks. Andrzejowi Busłowskiemu i matuszce Lilli za troskę i słodkie poczęstunki, jakimi raczyli każdego dnia warsztatów. Własnoręcznie wykonana ikona to pamiątka wspólnego trudu uczestników warsztatów, które z Bożą pomocą udało się zakończyć. Być może, dzięki tym warsztatom, ktoś podejmie naukę w Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim, do czego zachęcał o. Paweł Zabrocki. Uroczysta dla uczestników warsztatów chwila poświęcenia ikon nastąpiła 17 września br. Uczestnicy warsztatów jeszcze raz spotkali się w cerkwi p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach by z rodzinami i bliskimi uczestniczyć w św. Liturgii i dziękczynnym molebnie, aby poświęcone już ikony zabrać do swoich domów. Warsztaty realizowano w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.

Autor i zdjęcia: Aleksandra Busłowska