VI Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, 1 października 2023 r. odbył się VI Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych w Nowoberezowie. W niedzielne popołudnie nowoberezowska cerkiew św. ap. i ew. Jana Teologa wypełniła się widzami i chórzystami przybyłymi na kolejną edycję „wieczoru chórów”. Zgromadzonych gości powitał proboszcz miejscowej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego ks. Jan Kazimiruk, który zwrócił się do zebranych słowami: (…) Opatrzność Boża daje nam możliwość, aby w tych złożonych czasach na chwilę oderwać się od ziemskich, różnego rodzaju problemów, troszeczkę wyciszyć się i wsłuchać się w głos chórów, które wysławiają Boga. Witam wszystkich serdecznie na dzisiejszym wieczorze: dostojnych gości, przybyłe duchowieństwo, a przede wszystkim zebrane chóry i słuchaczy! Głównym inicjatorem wydarzenia, które spełnia się po raz szósty, jest wójt Gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz, przy wydatnym współudziale i pomocy wiceprzewodniczącej Rady Gminy Hajnówka Walentyny Biryłko. Kończąc ks. Kazimiruk odczytał adres Jego Eminencji metropolity Sawy. Następnie głos zabrała prowadząca wydarzenie Magdalena Kowalska, która zapowiadała występujące chóry, przybliżając ich historię i repertuar. Przed zebranymi w świątyni zaprezentowało się dziesięć chórów parafialnych z: Nowoberezowa, Dubin, Kuraszewa, Czyż, Starego Kornina, Kleszczel, Szczyt-Dzięciołowa, Łosinki, Narewki i Dubicz Cerkiewnych. Dubicki chór, prezentujący się jako ostatni, zakończył występ utworem „K Tiebie o Matier Preswiataja”, zapraszając do wspólnego śpiewania wszystkich obecnych. Na koniec głos zabrał dziekan Dekanatu Hajnowskiego ks. mitrat Michał Niegierewicz, który wyraził głęboką radość z faktu, że wieczór miał miejsce. Wiele uwagi duchowny poświecił bogactwu tradycji śpiewaczej oraz stwierdził, ze nie jest prawdą, że w cerkwiach nie ma komu śpiewać, że nie ma młodzieży. Przedsięwzięcie pokazuje, że warto je organizować, ponieważ jest sławieniem Boga i przyjemnością dla duszy. Ksiądz Niegierewicz przekazał słowa uznania i wdzięczności organizatorom, dzieląc się wspomnieniami z pierwszej edycji nazywając ją potoczkiem, który z każdym rokiem nabiera co raz to większych rozmiarów – można powiedzieć, że obecnie wydarzenie jest rzeką – zakończył duchowny. Do uczestników wieczoru zwróciła się również wójt Gminy Hajnówka, Lucyna Smoktunowicz dziękując wszystkim sponsorom, bez których nie byłoby możliwe przyjęcie dziesięciu chórów, tj. stu sześćdziesięciu osób. Podziękowania złożono na ręce współorganizatorów oraz wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniu, bez których tego wieczoru by nie było. Organizatorzy wydarzenia pragną z głębi serca podziękować wszystkim sponsorom, darczyńcom i przyjaciołom, dzięki którym VI Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych mógł się odbyć. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Przegląd Prawosławny, Radio Orthodoxia, TVK Hajnówka, TV Podlasie, Radio Jard, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, TVP Białystok oraz Prawosławny Serwis Internetowy Cerkiew.pl, który przeprowadził transmisję na żywo. Jej zapis można obejrzeć tutaj.

Autor: Adrian Kazimiruk/cerkiew.pl

Zdjęcia: Paweł Turczyński/cerkiew.pl