Walne Zgromadzenie BMP DW-B w Hajnówce

Dnia 28 października 2023 roku odbyło się Walne Zgromadzenia Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Obrady rozpoczęły się św. Liturgią w cerkwi pw. św. wielkiego męczennika Dymitra w Hajnówce, której przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup Grzegorz w asyście biskupa Warsonofiusza, miejscowego duchowieństwa oraz opiekunów bractw parafialnych Diecezji Warszawsko- Bielskiej. Po św. Liturgii uczestników przywitał przewodniczący Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej Michał Kozłowski. Następnie ze słowem do zgromadzonych zwrócił się arcybiskup Grzegorz, który na przykładzie Pisma Świętego wskazał, że młodzi ludzie idąc przez życie radosnymi drogami i perspektywami, którymi zapewnia otaczający świat, powinni pamiętać, że za wszystko będą musieli odpowiedzieć przed Bogiem. „Ziemia, aby wydać plon poza słońcem, potrzebuje deszczu i wiatru, tak i my musimy przyjmować wszystko to, co zsyła nam Bóg: radość, smutek, doświadczenia i próby. Powinniśmy pamiętać, że zbawiennie możliwe jest wyłącznie w Cerkwi”. Hierarcha podkreślił, że przykrym jest, kiedy młodzi ludzie często nie odnajdują miejsca w Cerkwi, która karmi pokarmem niezbędnym do życia na ziemi i prowadzi do życia wiecznego. Odrzucając Cerkiew człowiek popełnia największy błąd. Po św. Liturgii uczestnicy udali się do II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, gdzie po wspólnym śniadaniu, w szkolnej auli miały miejsce obrady. Po modlitwie głos zabrał przewodniczący BMP Diecezji Warszawsko – Bielskiej Michał Kozłowski, który przywitał przybyłych gości. Kolejno do zebranych zwrócił się dyrektor szkoły Igor Łukaszuk. Zwracając uwagę na życiowe wartości skupił się na spuściźnie naszych przodków i przekazywanych z pokolenia na pokolenie: kulturze, tradycjach, języku i przede wszystkim wierze. Nawiązując do słów dyrektora placówki, Jego Ekscelencja biskup Warsonofiusz zaznaczył, że pielęgnowanie i zachowywanie przekazywanych wartości musi być ściśle powiązane z życiem cerkiewnym. Hierarcha podkreślił, że szczęście możemy osiągnąć nie poprzez dobra materialne, ale poprzez zachowywanie wiary i życie w Cerkwi, która jest żywym ciałem, które oddycha, żyje i prowadzi do zbawienia. Jego Ekscelencja wskazał jak ważna jest działalność misyjna Cerkwi, do której powołany jest każdy z nas, a szczególnie młodzież. Następnie przedstawiono porządek obrad. Odczytano sprawozdanie z działalności zarządu w minionym roku, przedstawiono sprawozdanie finansowe oraz kalendarium na najbliższy rok działalności zarządu. Uczestnikom walnego zgromadzenia przybliżono temat współpracy międzynarodowej diecezjalnego bractwa. W dalszej kolejności odbyło się głosowanie nad przyznaniem absolutorium, które zostało udzielone zarządowi. Przewodniczący opiekunów BMP Diecezji Warszawsko – Bielskiej, ks. Andrzej Żukowicki podziękował opiekunom duchowym bractw parafialnych za owocną współpracę w ciągu całorocznej działalności. Podkreślił, że to młodzież stanowi klucz do działalności duchowieństwa. W zgromadzeniu uczestniczył Aleksander Wasyluk, który opowiedział uczestnikom o Centrum Wolontariatu powstałym przy Prawosławnym Metropolitalnym Ośrodku Miłosierdzia ELEOS. Ostatnim punktem obrad były wolne wnioski, w trakcie których został przedstawiony wstępny plan transportu na Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, które odbędzie się 2 grudnia br. w Szczecinie. Po części sprawozdawczej odbyło się wystąpienie dotyczące 100-lecia autokefalii PAKP. Dzięki przygotowanej prezentacji uczestnicy w przystępny sposób mogli zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi terminu autokefalia oraz dowiedzieć się o drodze naszej Cerkwi do uzyskania samodzielności. W celu uporządkowania zdobytej wiedzy został przeprowadzony quiz z nagrodami. Na zakończenie spotkania głos zabrał arcybiskup Grzegorz, który wyraził radość wynikającą z obecności na walnym zgromadzeniu coraz młodszej młodzieży, co świadczy o rozwoju Bractwa i dobrze rzutuje na przyszłość. Hierarcha przestrzegał zebranych przed niebezpieczeństwem, kiedy młodzież skupia się na działaniu, planuje różne wydarzenia i działa po prostu jako organizacja, ale niestety ignoruje żywe uczestnictwo w św. Liturgii, tj. przystępowanie do św. Eucharystii. Program tegorocznego Walnego Zgromadzenia BMP DW-B poza coroczną częścią sprawozdawczą został, po raz pierwszy, wzbogacony o część warsztatową. Młodzież i duchowni wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku. Celem zajęć była przede wszystkim integracja. Duchowni uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym pracy z młodzieżą, które obejmowało praktyczne aspekty komunikacji, rozwiązywania konfliktów oraz tego, jak wspierać młodych ludzi w działaniu. Podczas Walnego Zgromadzenia, Zarząd Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko – Bielskiej przeprowadził akcję charytatywną na rzecz Gabriela Prokopiuka z Bielska Podlaskiego. Uczestnicy mogli wesprzeć chłopca kupując torby BMP DW-B, z których cały dochód zostanie przeznaczony na jego leczenie.

Autorzy: Beata Kosacka, Aleksandra Rogoza

Zdjęcia: Mateusz Pawłowski, Dawid Szejbut