43. Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”

W dniach 13-18 maja 2024 r. Hajnówka po raz 43. będzie żyła śpiewem cerkiewnym. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentują się dwadzieścia cztery chóry z sześciu państw: Polski, Litwy, Serbii, Rumunii, Macedonii oraz Łotwy. Wydarzenie zainauguruje koncert Chóru Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza ,,Universitas” w Jassach z Rumunii, który w ubiegłym roku zdobył I miejsce w kategorii chóry akademickie. Tegoroczna edycja odbywać się będzie w ramach obchodów 100. rocznicy nadania autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce. Zagadnieniu cerkiewnej samodzielności zostanie poświęcone spotkanie, w trakcie którego Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz w formie wykładu przedstawi drogę Cerkwi do autokefalii oraz jej historię w ostatnich 100. latach. Wśród wydarzeń towarzyszących organizatorzy oferują wystawę prac hajnowskich uczniów na temat architektury cerkiewnej, wystawę archiwalnych fotografii ze zbiorów Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej o tematyce nawiązującej do jubileuszu autokefalii, koncerty towarzyszące w regionie i kraju. Ramowy program 43. Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”:

• 13 maja 2024 r., godz. 18.00, koncert Inauguracyjny, sobór św. Trójcy;
  • 14 maja 2024 r., otwarcie wystaw tematycznych;
  • 15 maja 2024 r., seminarium „100-lecie nadania autokefalii Kościołowi Prawosławnemu w Polsce”, Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej;
  • 16 maja 2024 r., godz. 15.00, przesłuchania konkursowe, sobór św. Trójcy;
  • 17 maja 2024 r., godz. 15.00, przesłuchania konkursowe, sobór św. Trójcy;
  • 18 maja 2024 r., godz. 13.00, ogłoszenie wyników, Hajnowski Dom Kultury;
  • 18 maja 2024 r., koncert galowy, godz. 15.00, sobór św. Trójcy;
  • 13-18 maja 2024 r., wydarzenia towarzyszące: koncerty, wystawy, reportaże w mediach.

Na oficjalnej stronie hajnowskiego festiwalu można zapoznać się ze spotem promocyjnym tegorocznej edycji wydarzenia.

Festiwal organizowany jest z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Autor: Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej